LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Rizgjedhja e Netanjahut/ SHBA paralajmëron ndryshim kursi

18 Mars 2015, 19:01, Kosova & Bota CNA

Shtëpia e Bardhë thotë se thellësisht e shqetësuar për atë që e quan ?retorikë ndarëse? në zgjedhjet në Izrael, të cilat përfunduan me një fitore surprizë të partisë Likud të kryeministrit Benjamin Netanjahu.

Gjatë fushatës, Netanjahu tha se nuk do të lejonte themelimin e shtetit palestinez nëse ai rizgjidhej. Shtetet e Bashkuara, Kombet e Bashkuara dhe Bashkimi Europian e kanë apeluar atë të vijojë në rrugën e zgjidhjes së konfliktit përmes krijimit të dy shteteve.

Netanjahu synon të ndërtojë koalicionin qeverisës brenda dy tre javësh.

Zëdhënësi I Shtëpisë së Bardhë, Josh Earnest tha: ?Ka qenë politikë e SHBA-ve për më shumë se 20 vjet që një zgjidhje përmes krijimit të dy shteteve është mënyra e zgjidhjes së konfliktit mes izraelitëve dhe palestinezëve?.

Shtetet e Bashkuara do të rivlerësojnë qasjen e tyre pas komenteve të Netanjahut që përjashton një shtet palestinez, tha ai.

Lajmet e fundit nga