LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

5 veshje që mund të jenë kërcënuese për shëndetin tuaj

10 Gusht 2022, 15:12, Trending CNA
5 veshje që mund të jenë kërcënuese për
Foto ilustruese

Ne të gjithë duam të dukemi mirë, elegantë dhe përrallorë. Është e lehtë të përfshihesh në trendet e modës dhe bukurisë. Por është gjithashtu e rëndësishme të mendoni për atë që keni veshur nga një këndvështrim shëndetësor. Me sa duket, ajo që vendosim në trupin tonë është po aq e rëndësishme sa ajo që ushqejmë trupin tonë.

Veshje të ngushta

Shumë njerëz preferojnë të veshin veshje të ngushta, të ngjitura pas trupit. Megjithatë, duhet të jeni të vetëdijshëm për efektet e mundshme shëndetësore. Veshjet e ngushta mund të shkaktojnë një gjendje të quajtur meralgia paresthetica, e cila është bllokimi i nervit, duke rezultuar në siklet, thumbim dhe mpirje në anët e kofshëve.

Rroba të verdha

Përveç faktit që e verdha është bërë supertrend gjatë dy viteve të fundit, ajo gjithashtu simbolizon lumturinë, ngrohtësinë dhe rrezet e diellit. Fatkeqësisht, ngjyra e verdhë në veshje mund të përmbajë një kimikat të ndaluar prej kohësh. PCB11  është një formë e bifenilit të poliklorinuar (PCB) që mund të shkaktojë acarim të lëkurës, akne të rënda, kancer të mëlçisë, kancer të fshikëzës së tëmthit, kancer të traktit biliar, kancer të traktit gastrointestinal dhe kancer të trurit. Ekzistojnë gjithashtu studime që tregojnë një lidhje të mundshme midis bojës dhe kancerit të gjirit.

Xhinse të ngushta

Xhinset e ngushta janë një zgjedhje e shkëlqyer e stilit, por ato gjithashtu mund të jenë të dëmshme për shëndetin tuaj. Sipas një studimi të publikuar në vitin 2019, gratë që veshin shpesh xhinse të ngushta kanë më shumë gjasa të zhvillojnë vulvodininë, një gjendje kronike e karakterizuar nga dhimbje të jashtme gjenitale.

Veshje pa rrudha

Rrobat pa rrudha janë një zgjedhje e përshtatshme për ata që duan përshtatjen e tyre të freskët jashtë tharëses. Megjithatë, ka gjithmonë një kapje: formaldehidi. Zyra e Përgjegjësive të Qeverisë zbuloi se rrobat që janë rezistente ndaj rrudhave përmbajnë nivele të larta të këtij kimikati. Nivelet e gjetura në studim nuk ka të ngjarë të irritojnë shumicën e njerëzve. Megjithatë, mund të rezultojë në dermatit tek njerëzit që janë alergjikë ndaj tij, i cili mund të karakterizohet nga skuqje, fshikëza dhe lëkurë të krisur, të thatë dhe kruarje.

Veshja e këpucëve pa çorape

Ka shumë tendenca të modës, që nxjerrin jashtë funskionit çorapet, por është më mirë t'i përmbaheni traditës së vjetër për të veshur gjithmonë çorape me këpucët tuaja. Si një pengesë midis këmbës dhe këpucës, ato thithin çdo djersë dhe i mbajnë këmbët të thata. Pa to, fërkimi midis këmbës dhe këpucëve mund të shkaktojë një gjendje të quajtur këmba e atletit, e cila është inflamacion bakterial i lëkurës i shkaktuar nga fërkimi ndaj sipërfaqeve të lagura.

 

Lajmet e fundit nga