LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Risia e “Instagram”, ndryshimi në algoritëm

12 Maj 2024, 17:49, Tech CNA
Risia e “Instagram”, ndryshimi në algoritëm
Foto ilustruese

“Instagram” njofton ndryshime të mëdha në algoritmin e saj të renditjes, duke synuar të promovojë përmbajtje origjinale dhe llogaritë më të vogla.

Ndryshimet vijnë pas kritikave të mëtejshme për ndikimin negativ të algoritmit. Tani, përmbajtjet origjinale do të preferohen më shumë në krahasim me ripostimet, ndërsa llogaritë më të vogla do të kenë më shumë shpërndarje.

“Instagram” gjithashtu premton të ndjekë një qasje të drejtë për të gjithë përdoruesit, duke rekomanduar përmbajtje për një audiencë të vogël që mendohet se do t'i pëlqejë.

Ripostimet do të sugjerohen për personat e etiketohuar në postimin origjinal, ndërsa llogaritë që shpërndajnë vetëm përmbajtje nga të tjerët nuk do të rekomandohen më.

Këto ndryshime synojnë të japin një audiencë më të barabartë për të gjithë përdoruesit e “Instagram”-it./ CNA

Lajmet e fundit nga