Beteja ligjore po “nxehet”/ Twitter thërret bashkëpunëtorët e Musk

5 Gusht 2022, 20:35, Tech CNA
Beteja ligjore po “nxehet”/ Twitter thërret
Foto ilustruese

Twitter ka thirrur një numër bashkëpunëtorësh të Elon Musk, sipas dosjeve gjyqësore dhe deklaratave publike, ndërsa kompania ecën përpara me luftën e saj ligjore kundër miliarderit tw Tesla-s mbi përpjekjen e tij për të përfunduar marrëveshjen e tyre të blerjes prej 44 miliardë dollarësh.

Lista e atyre që kanë marrë fletëthirrje përfshin disa firma të shquara investimesh dhe kapitalistë sipërmarrës, disa prej të cilëve janë pjesë e të ashtuquajturës mafia PayPal, një grup figurash me ndikim në industrinë e teknologjisë që kanë punuar në kompaninë e pagesave të bashkëthemeluar nga Musk.

Sipas një dosjeje gjyqësore, Twitter i dërgoi një thirrje Founders Fund, një firmë VC me bazë në San Francisko, e themeluar nga Peter Thiel, miliarderi ,i cili ishte gjithashtu një bashkëthemelues në PayPal. Twitter thuhet gjithashtu se u ka dërguar fletëthirrje investitorëve Joe Lonsdale dhe David Sacks, sipas statuseve nga të dy personave./ CNA.al

 

Lajmet e fundit nga