LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

LIVE SHQIPËRI-ISHUJT FAROE/ Fillon ndeshja në atmosferë elektrizuese, çfarë ndodh në kohë reale

20 Nëntor 2023, 20:49, Sport CNA

LIVE SHQIPËRI-ISHUJT FAROE/ Fillon ndeshja në atmosferë

Kombëtarja shqiptare e futbollit pret Ishujt Faroe në ndeshjen e sotme në ”Air :Albania” ku merr fund me një festë të madhe cikli i eliminatoreve të Euro 2024. Kuqezinjtë kanë siguruar që në ndeshjen e kaluar kualifikimin dhe kjo i ka dhënë qetësinë trajnerit Silvinjo që të bëjë ndryshime në rreshtimin e tij.

Kështu, mungojnë emra të rëndësishëm si Berisha, Hysaj, Ramadani, Seferi e Cikalleshi, me ndryshimet që kanë prekur çdo repart të kuqezinjve për këtë sfidë.


LIVE SHQIPËRI-ISHUJT FAROE 0-0

NGJARJET KRYESORE

39’ Joensen ndëshkohet me karton të verdhë për një faull ndaj Bares në mesfushë.

36’ Bajrami bën gjithçka vetë në krahun e majtë, i afrohet zonës dhe lëshon një të djathtë të fortë, por gjen grushtimin e portierit të sapofutur. 

34’ Portieri Lamhauge nuk vazhdon më dhe i lë vendin Rejnatrod.

30’ Në një aksion sulmues të Ishujve Faroe, Davidsen godet shokun e skuadrës duke bërë që të kërkohet ndihma e stafit mjekësor.

25’ J. Andreasen provon të rrezikojë me një gjuajtje brenda zonës, sfera devijohet jashtë në këndore për ekipin mik.

24’ Portieri mund të vazhdojë dhe provon të qëndrojë në ndeshje.

22’ Portieri i miqve ka nevojë për asistencën e stafit mjekësor pasi gjatë aksionit të mëparshëm u përplas me sulmuesin kuqezi.

18’ Daku përfiton nga një top në thellësi dhe shfaqet para portierit, por më pas nuk arrin të kalojë gardianin e nordikëve. Gjithsesi, aksioni bëhet i pavlefshëm nga sinjalizimi për pozicion jashtë loje. 

16’ Asllani nis topin për Dakun, ky i fundit nuk ia del ta kontrollojë mes mbrojtësve kundërshtarë.

14’ Edhe miqtë tentojnë me një top të gjatë drejt zonës tonë, mbrojtja bën mirë gjithçka duke e kthyer sferën qetësisht te Strakosha.

6’ Top i gjatë në thellësi i Ismajlit për Uzunin, portieri i miqve del dhe largon sferën.

3’ Shqipëria mundohet të shpërthejë menjëherë në krahun e djathtë me Asanin por ai bllokohet në kufijtë e zonës.


1′ Nis dueli në “Air Albania”.

FORMACIONET ZYRTARE

SHQIPËRIA: Strakosha, Balliu, Ismajli, Gjimshiti, Mitaj, Asllani, Bare, Asani, Bajrami, Uzuni, Daku
Trajner: Silvinjo

ISHUJT FAROE: Lamhauge, Danielsen, Faero, A. Edmundson, Davidsen, Bjartali, Joensen, Andreasen, Hendrikson, J. Edmundson
Trajner: Hakan Erikson

Lajmet e fundit nga