LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Fundi dramatik në Bundesligën gjermane/ Zbulohen prapaskenat, ja pse kampionët e Bajernit nuk ngritën trofeun origjinal

27 Maj 2023, 18:03, Sport CNA

Fundi dramatik në Bundesligën gjermane/ Zbulohen prapaskenat, ja pse

Bayern Munchen fiton titullin e radhës, të 11-n radhazi (33 në total) dhe më emocionuesin e viteve të fundit. Bavarezët triumfuan 1-2 në “frymën e fundit” në Koln, ndërkohë që Dortmundi nuk shkoi më shumë se barazimi 2-2 kundër Mainzit në “Signal Iduna Park”.

Ndërkohë një fakt tepër interesant është zbuluar së fundmi. Kampionët e Bayernit, në Koln ditën e sotme, nuk ngritën trofeun origjinal, por kopjen e tij. Kjo për shkak se trofeu origjinal i Bundesligës ishte çuar në Dortmund, duke qenë se një javë para fundit të kampionatit, ishin verdhezinjtë ata që kryesonin dhe shanset që skuadra e Dortmundit të shpallej kampion ishin më të mëdha.

Duke qenë se java e fundit prodhoi befasi për sa i përket rezultateve, festa u zhvillua normalisht dhe kësisoj futbollistët e Bayernit festuan me kopjen e trofeut, teksa origjinali do t’i dorëzohet skuadrës kampionëve në ditët në vijim.  

Lajmet e fundit nga