LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Bundesliga mbyllet në mënyrë dramatike/ Ja të gjitha verdiktet

27 Maj 2023, 17:48, Sport CNA

Bundesliga mbyllet në mënyrë dramatike/ Ja të gjitha

Bajerni i Mynihut është kampion i Bundesligës për të 11-tin vit radhazi, pas fitores 1-2 përballë Këlnit dhe pas barazimit që Dortmund bëri në shtëpi përballë Maincit me rezultatin 2-2.

Emocionet ishin të pafundme në Bundesligë në këtë javë të fundit, me bavarezët që gjetën golin në minutën e 8’ me Koman. Ndërkohë në “Signal Induna Park”, Mainci gjeti golin në minutën e 15’ dhe më pas në minutën e 24’.

Në minutën e 81’ Këlni barazoi për t’i dhënë shpresë Dortmundit, i cili kishte gjetur rrjetën me Gerreiron, por në të 90’ ishte Xhamal Musiala i cili kaloi sërish në avantazh bavarezët, për t’i dhënë atyre titullin e 11-të radhazi, teksa goli i Zyles në minutën e 96’, nuk i shërbeu verdhezinjve.

Kështu Bajerni shpallet kampion, edhe pse me pikë të barabarta, pasi golavarazhi flet dukshëm për bavarezët.

Në sfidat e tjera, Union Berlini shkroi historinë duke u kualifikuar në Ligën e Kampionëve pas fitores me Verder Bremen. Shalke 04 ra zyrtarisht nga kategoria pas disfatës 4-2 nga Lajpcig, ndërsa Shtutgarti do të luajë në “play out”.

Bundesliga mbyllet në mënyrë dramatike/ Ja të gjitha

REZULTATET

DORTMUND 2-2 MAINC

Gerreiro 69′, Zyle 90+6′ / Hançe-Olsen 15′, Onisiuo 24′


KËLN 1-2 BAJERN MYNIH

Ljubiçiç (P) 81′ / Koman 8′, Musiala 90′


RB LAJPCIG 4-2 SHALKE 04

Laimer 10′, Nkunku 19′, 90+4′, Polsen 83′ / M. Kaminski 28′, Orban (A.G) 50′

AINTRAHT FRANKFURT 2-1 FRAIBURG

Kolo Muani 83′, Dina Ebimbe 90+1′ / Grifo 45′

UNION BERLIN 1-0 VERDER BREMEN

Khedira 81′

BORUSIA MËSHENGLADBAH 2-0 AUGSBURG

Netz 4′, Hofman 40′

BOHUM 3-0 BAJER LEVERKUSEN

Forster 19′, Asano 34′, Stoger 86′

SHTUTGART 1-1 HOFENHAIM

Tomas 80′ / Bebou 75′

VOLFSBURG 1-2 HERTHA BERLIN

J. Kaminski 2′ / Maza 55′, Rihter 68′
Lajmet e fundit nga