LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Reshje shiu, stuhi dhe dëborë/ Parashikimi i motit për ditën e sotme

17 Prill 2024, 07:00, Sociale CNA

Reshje shiu, stuhi dhe dëborë/ Parashikimi i motit për ditën

Vendi ynë do të ndikohet nga kushte të paqëndrueshme atmosferike si rezultat i kalimit të një fronti të ftohtë atmosferik shoqëruar me masa ajrore të lagështa me origjinë veriperëndimore.

Moti parashikohet me vranësira të dendura, shoqëruar me reshje shiu të herëpashershme dhe lokalisht të vazhdueshme me intensitet të ulët dhe kryesisht mesatar në formën e shtrëngatave.

Përgjatë ultësirës perëndimore, reshjet lokalisht dhe në periudha afatshkurtra pritet të jenë me intensitet deri dhe të lartë në formën e rrebesheve dhe stuhive, shoqëruar me shkarkesa elektrike dhe breshër.

Sipas Shërbimit Meteorologjik Ushtarak, në zonën e Alpeve dhe relievet e larta malore në verilindje do të ketë reshje të dobëta dëbore.

Era do të fryjë me drejtim jugperëndim-veriperëndim me shpejtësi mesatare 1-5 m/sek, ndërsa përgjatë vijës bregdetare e lugina era fiton shpejtësi 8-12 m/sek, shoqëruar me valëzim në dete të forcës 1-3 ballë.

Temperaturat parashikohen:

në zonat malore 10 deri 15°C;

në zonat e ulëta 10 deri 19°C;

në zonat bregdetare 12 deri 18°C./ CNA

Lajmet e fundit nga