LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Mentja për shëndetin e trurit dhe stomakut/ Si ta rrisni në shtëpi

3 Prill 2024, 09:26, Shëndeti CNA
Mentja për shëndetin e trurit dhe stomakut/ Si ta rrisni në
Foto ilustruese

Mentja është një barishte shumë e pasur në ushqyes e vlera për shëndetin. Vitaminat dhe mineralet që ajo përmban e rendisin atë ndër erëzat dhe barishtet më të shëndetshme për organizmin.

Sipas të dhënave të AgroWeb.org, konsumi i gjetheve të mentes jo vetëm përmirëson funksionet e trurit, por edhe të sistemit tretës.

Vlerat shëndetësore të gjetheve të mentes

Sistemi tretës

Konsumi i rregullt i gjetheve të mentes ndihmon në përmirësimin e sistemit tretës. Mentoli është një përbërës që gjendet te të gjitha barishtet e familjes botanike ku bëjnë pjesë mentja dhe nenexhiku qetësojnë muskujt e aparatit tretës duke zbutur dhimbjet.

E ftohura

Vlerat e mentes janë përgjithësisht pozitive në zhbllokimin e rrugëve të frymëmarrjes të prekura nga e ftohura dhe gripi.

Higjiena e gojës

Mentja ndihmon në largimin e erës së keqe të gojës. Ajo është efikase kundër mikrobeve që akumulohen në dhëmbë dhe qiellzë dhe optimizon higjienën e gojës.

Funksionet e trurit

Aroma e mentes mjafton për të përmirësuar fuqinë e trurit dhe përmirësuar funksionet dhe aftësitë e tij.

Mentja, për tretje të shkëlqyer

Vaji esencial i mentes dhe nenexhikut përshpejton zbrazjen e stomakut nga mbetjet ushqimore dhe shmang pengesat në aparatin tretës.

Mentja në mjekësinë popullore

Në mjekësinë popullore kineze, mentja përdoret gjerësisht për vlerat e saj qetësuese dhe aromatike. Ajo konsiderohet shumë e dobishme në përmirësimin e shëndetit të mëlçisë, mushkërisë dhe zorrës së trashë. Shpesh mentja përdoret për të trajtuar diarenë apo dhimbjet menstruale.

Si ta rrisni menten në kushtet e shtëpisë

Mentja është një barishte që lulëzon shpejt dhe kërkon përkujdesje minimale. Ju mund të blini një filiz të bimës ose të këpusni një degë nga bima origjinale. Futeni në një enë qelqi me ujë dhe prisni deri sa të lëshojë rrënjë.

Më pas, AgroWeb.org ju udhëzon ta transferoni në një vazo dhe rriteni në ballkon ose parvazin e dritares. Ajo kërkon ujitje të mjaftueshme por edhe një sistem të mirë kullimi.

Mentja duhet mbrojtur nga rrezet e forta të diellit. Gjethet e saj kanë një aromë të fortë dhe nëse mbahen në ujë mund të qëndrojnë të freskëta për disa ditë. Gjethet e mentes mund të ngrihen ose të thahen dhe të përdoren gjatë gjithë vitit./AgroWeb.org

Lajmet e fundit nga