LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

U braktis masivisht nga kandidatët/ Si justifikohet Alibeaj

14 Prill 2023, 11:39, Politikë CNA
U braktis masivisht nga kandidatët/ Si justifikohet Alibeaj
Enkelejd Alibeaj

Kreu i komanduar i PD-së së vulës, Enkelejd Alibeaj, është braktisur nga shumica e kandidatëve për kryetarë bashkie dhe Këshill Bashkiak.

Sot, i ftuar në "Euronews Albania", Alibeaj e ka pranuar këtë fakt duke u justifikuar se duhet të respektohen zgjedhjet personale të gjithësecilit.

Ai tha se zgjedhjet e 14 majit janë një test për qëndrimet e tyre të mbajtura gjatë këtij viti dhe në bazë të rezultatit partia do t’i nënshtrohet një procesi ristrukturimi.

Ky është një fakt. Dua të bëj të qartë një gjë, ajo që është linja politike e PD-së është se të gjithë ata deputetët, anëtarë kryesie, kandidatë, kryetarë degësh, përfaqësues të Këshillave Bashkiakë duhet të kenë një qëndrim të qartë dhe të saktë te vota dhe mbështetjen e Partisë Demokratike.

Ky është rregull statutor i PD-së. Por nëse duam të jemi në një shoqëri të lirë dhe të respektojmë lirinë e individit secili mund të zgjedhë rrugën e vet, duke bërë përllogaritjet e tij të kostove dhe përfitimeve të qëndrimit politik.

Ajo që është e rëndësishme është ajo që do të ndodhë me PD-në pas këtyre zgjedhjeve, për të marrë vlerësimin e qytetarëve në lidhje me qëndrimin që kemi mbajtur deri tani për një vit e gjysmë.

Partia Demokratike do të testohet dhe pas 14 majit PD është e detyruar për shkak të statutit dhe të ngjarjeve që të futet në një proces ridimensionimi dhe riorganizimi të kulturës së bëri politikë”, tha Alibeaj.

Ndërsa sa i përket pyetjes pse PD-ja nuk doli me 61 kandidatë, Alibeaj u përgjigj:

“Pra, duke parë secili situatën në degën e vet, në bashkinë e vet, do të ishin ata në analizë të fundit që do të vlerësonin nëse do të ishte më e dobishme për ta dhe për Partinë Demokratike që të merrnin përsipër kandidimin për kryetar bashkie apo jo dhe çfarë do të ishte pozicioni i strukturave lart, kryesia e me radhë, do të ishte t’i bindeshin, të pranonin atë zgjedhje që do të bënin degët poshtë”, u shpreh Alibeaj./ CNA.al

Lajmet e fundit nga