LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

"Tirana, lavatriçe gjigante e parave të krimit", Berisha: Ndërtimet bëhen me lekët e drogës

9 Gusht 2023, 12:04, Politikë CNA

"Tirana, lavatriçe gjigante e parave të krimit", Berisha:

Ish-kryeministri Sali Berisha u shpreh gjatë konferencës për rënien e euros se  Tirana është kthyer në një lavatriçe gjigante të pastrimit të parave të krimit. 

Qeveria me të gjitha veprimet e saj financiare, ka favorizuar pikërisht këtë fenomen, me kreditë që shkon e merr në euro, me mbajtjen e investimeve. Pra është krijuar një raport shkatërrues për ekonominë, dëshmi më flagrante cilësore e narkoshtetit. Kjo që ne shohim sot, është shfaqja më e sigurtë e narkoshtetit të parë dhe të vetëm në Europë, që është narkoshteti shqiptar. Gjithçka është në funksion të këtyre klaneve kriminale. Nga dera e asaj ndërtese që është përtej rruge, dalin dhe hyjnë përfaqësuesit e kartelit më të rrezikshëm në botë, të Sinaloas në Meksikë.Nga interceptimet që u publikuar, që nuk janë as maja e ajsbergut, ku miku strategjik i Edi Ramës drejtonte vrasje dhe trafiqe dhe drekonte e darkonte me kryeministrin sikur të ishte më shumë se çdo ministër i tij me të, tregon se cila është fuqia e jashtëzakonshme e klaneve të drogës në këtë vend. Ata janë vendimmarrësit absolut", u shpreh Berisha.

 

Sipas ish-kryeministrit, sot Shqipëria renditet e para në Europë për distancë në treguesin e ndërtimit. 

"3 milionë metër katror ndërtohen vetëm në Tiranë, ndërkohë që nevoja vjetore e vendit është 1 mln metër katror. Nuk ka lavatriçe më gjigante të parave të krimit, se sa Tirana sot. Çmimet këtu janë të tretat më të shtrenjtat në Europë. I ndërton droga, i blen droga dhe i shet droga. Dhe në këto operacione, klanet përsëri i përdorin këto para, për të pushtuar territoret, pasi tani kanabisin e kanë të dytë, kanë të parë kokainën dhe opiumin", theksoi Berisha./CNA

 

 

Lajmet e fundit nga