LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Zvogëlohen prania e policisë në veri të Kosovës/ Kurti: Tërheqja do jetë graduale

4 Gusht 2023, 11:55, Politikë CNA

Zvogëlohen prania e policisë në veri të Kosovës/ Kurti:

Këtë të premte ka filluar të zvogëlohet me 25% të tjera prania së policisë në tri ndërtesat e komunave në veri të Kosovës.

Për tërheqjen e trupave policorë ka reaguar edhe kryeministri i Kosovës, Albin Kurti.

Me anë të një statusi në rrjetet sociale, Kurti thotë se ky vendim u mor pas vlerësimit të gjendjes së sigurisë nga mbledhja që mbajtën dy ditë më parë drejtues të Policisë së Kosovës me EULEX-in dhe KFOR-in.

Ai deklaron se ulja e numrit të policëve nuk do të jetë e menjëhershme, por graduale vetëm në ndërtesat komunale dhe rrethinat e tyre.

Nga sot filloi zvogëlimi edhe për 25% të tjera i pranisë së policisë së Kosovës në tri ndërtesat e komunave në veri të vendit tonë. Kjo vjen pas vlerësimit të gjendjes së sigurisë nga mbledhja që pardje mbajtën drejtues të Policisë së Kosovës me EULEX-in dhe KFOR-in. Pra, siguria është e mirë, situata është e qetë, dhe mund ta zvogëlojmë ca praninë e policisë sonë. Sundimi i ligjit dhe rendi publik po mirëmbahen gjithnjë e më shumë e më mirë. Janë bërë rreth një muaj e gjysmë që nuk kemi incidente të theksuara e protesta të dhunshme. Falënderojmë policinë dhe qytetarët pa dallim për bashkëpunimin dhe korrektësinë.

Ashtu qysh kemi thënë para më shumë se dy muajve: 1) nuk do të ketë zvogëlim të përnjëhershëm dhe as të menjëhershëm të pranisë së policisë, por vetëm gradual e proporcional; 2) zvogëlimi vlen për praninë policore në ndërtesat komunale dhe rrethinat e tyre, e jo për veriun e vendit, ku ka ende sfida e punë për sundim të plotë të rendit e ligjit.

Ne po zbatojmë me përgjegjësi dhe seriozitet, sinqeritet dhe kujdes, marrëveshjen e Bratisllavës nga 10 korriku 2023 në funksion të kërkesave të BE-së nga 3 qershori 2023 për de-eskalim. Konstatimi i përbashkët me faktorët ndërkombëtarë për përmirësimin e dukshëm të nivelit të paqes dhe sigurisë në veri dëshmon për de-eskalim të qartë. Njëkohësisht, ne jemi vigjilent për ri-eskalimin potencial që mund të vijë nga deklaratat që nxisin urrejtje dhe agresiviteti politik e shtetëror i fqinjit tonë verior.

Ftojmë qytetarët që të mos bien pre e dezinformatave të ndryshme, prej atyre që janë pasojë e keqkuptimit, moskuptimit a keqinterpretimit të situatës dhe zhvillimeve e deri tek ato që janë dëshira anti-qeveritare të transmetuara publikisht si lajme faktike. Lufta hibride kundër Republikës së pavarur të Kosovës dhe qeverisë së saj demokratike e progresiste do të dështojë”, thekson kreu i qeverisë së Kosovës./ CNA.al

Lajmet e fundit nga