LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

“Rusia, ndikim në botën serbe”/ Rama: Kjo mund të na kthejë në kohët e shkuara

24 Mars 2023, 09:09, Politikë CNA
“Rusia, ndikim në botën serbe”/ Rama: Kjo mund të na
Foto ilustruese

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, ka folur për marrëdhëniet Kosovë-Serbi dhe ndikimin e Rusisë te Serbia.

Gjatë intervistës në Institutin Mbretëror të Marrëdhënieve Ndërkombëtare, Chatham House, Rama theksoi se marrëdhëniet me Serbinë duhet të forcohen dhe se Ballkani duhet të jetë i bashkuar në qëndrimin ndaj Rusisë.

Nëse kjo nuk ndodh, sipas Ramës do të kthehemi në kohët e shkuara.

Ndërsa në lidhje me marrëveshjen në Ohër, Rama tha se është një gjë shumë e mirë, por mbetet që vetëm të zbatohet.

I vetmi problem që kemi për të mos nënvlerësuar është ndikimi rus në botën serbe. Na duhet ta mbajmë Serbinë nga ana jonë. Duhet të forcojmë marrëdhënien tonë me Serbinë sa i përket çështjes me Ukrainën. Ballkani duhet të jetë i bashkuar kundër agresionit rus ndryshe kjo mund ta na kthejë shumë shpejt në kohët e shkuara.

Marrëveshja në tavolinë në Ohër ishte një gjë shumë e mirë. E vetmja gjë që duhet është që kjo marrëveshje të zbatohet”, tha Rama, ndër të tjera./ CNA.al

Lajmet e fundit nga