LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Negociatat/ Rama nga Londra: BE nuk mund të lërë jashtë Ballkanin

24 Mars 2023, 08:32, Politikë CNA
Negociatat/ Rama nga Londra: BE nuk mund të lërë jashtë
Foto ilustruese

Kryeministri Edi Rama ndodhet në Britaninë e Madhe ku dhe ka zhvilluar një intervistë në auditorin e Institutit Mbretëror të Marrëdhënieve Ndërkombëtare, Chatham House.

Gjatë bisedës, Rama ka folur për Bashkimin Europian dhe negociatat për anëtarësimin e Shqipërisë.

Në fjalën e tij kryeministri është shprehur se BE është vigjilente dhe e kanë kuptuar se nuk mund ta lërë Ballkanin jashtë këtij projekti.

Numri një i qeverisë thekson se BE duhet të ekzistojë derisa Shqipëria të anëtarësohet, më pas mund të bëjnë çfarë të duan, edhe të shpërndahen.

Janë më vigjilentë dhe e kuptojnë se nuk mund ta lënë Ballkanin jashtë gjithë këtij projekti sa kohë do të duhet dhe si do të ndryshojnë gjërat nuk e di.

BE duhet të ekzistojë derisa të anëtarësohemi pastaj mund të shpërndahen po të duan.

Pa BE nuk mund të shpikësh, është një dije, e cila është ndërtuar përgjatë shumë viteve.

E gjithë mungesa e traditës, jo vetëm për ne, por edhe Ballkanin mund të zëvendësohet vetëm nga kjo dije”, tha Rama./ CNA.al

Lajmet e fundit nga