LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Nuk ndalen socialistët/ Nxjerrin jashtë Kuvendit, Berishën dhe katër deputetë të tjerë

27 Janar 2023, 11:50, Politikë CNA

Nuk ndalen socialistët/ Nxjerrin jashtë Kuvendit, Berishën dhe

Grupi Parlamentar i PS-së ditën e sotme i ka paraqitur një kërkesë kryetares së Kuvendit Lindita Nikolla ku kërkojnë marrjen e masës disiplinore për 5 deputetët e Partisë Demokratike.

Ata kërkojnë që deputetët Sali Berisha, Belind Këlliçi, Flamur Noka, Edmond Spaho dhe Edi Paloka të përjashtohen me 10 ditë nga pjesëmarrja në komisione dhe në seancat plenare të Kuvendit.

Në kërkesën e firmosur nga deputetët Ismet Beqiraj, Petro Koçi, Denis Deliu, Arben Pëllumbi, Ermonela Valikaj (Felaj), Mimi Kodheli dhe Gerta Duraku, thuhet se Berisha, Noka, Këlliçi, Spaho dhe Paloka u sollën në mënyrë të pahijshme dhe joetike, duke penguar zhvillimin e rregullt të seancës plenare dhe duke shkaktuar kaos në seancë.

“Konkretisht këta pesë deputetë, zaptuan foltoren dhe penguan zhvillimin normal të seancës plenare, duke bërë të pamundur që deputetët të merrnin fjalën, siç ishte parashikuar në rendin e ditës. Edhe pas tërheqjes së vëmendjes dhe dhënies së vërejtjes nga drejtuesja e seancës, deputetët e sipërcituar vazhduan të pengonin zhvillimin e rregullt të seancës plenare, duke mbajtur të zaptuar foltoren. Gjithashtu, drejtuesja e seancës u detyrua të merrte edhe masën disiplinore "Për përjashtimin nga seanca plenare" ndaj tyre, por pavarësisht kësaj, këta deputetë nuk pranuan të dalin nga salla”, thuhet në letrën e 7 deputetëve socialistë, teksa kërkojnë marrjen e masës disiplinore "Përjashtim nga pjesëmarrja në komisione dhe në seancë plenare deri në 10 ditë”, thuhet në kërkesën e PS-së.

Kërkesa është miratuar menjëherë./CNA.al

Lajmet e fundit nga