LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Audio-regjistrimi i 21 janarit/ Berisha: Krijesë e Ardi Veliut

26 Janar 2023, 23:22, Politikë CNA
Audio-regjistrimi i 21 janarit/ Berisha: Krijesë e Ardi Veliut
Kryetari i Partisë Demokratike, Sali Berisha

Kryetari i Partisë Demokratike, Sali Berisha, është pyetur mbrëmjen e  sotme për audio-regjistrimin e 21 janarit të 2011-ës.

Berisha tha se emisionin “Open” se audioja është një krijim i ish-drejtorit të Policisë, Ardi Veliu. Ndër të tjera, ai kërkoi që ky regjistrim të verifikohet nga SPAK.

“U tha që është audio pa e dëgjuar publiku. Ai është një transkript që shkruhet si të duash. Pse Ardi Veliu ka një teknikë të krijimit të zërit, a doni t’ua jap këtu? Duket se zëri nuk u ka dalë dot, se gjë më qesharake se të paraqesësh atë. Të thonë që ka audio kur nuk ka zë është e turpshme. Kur të dalë nuk ka asnjë kredibilitet më, sepse duhet të dilte me transkriptin. Krijohet zëri i kujt të duash. Zëri që ti nuk e dikton dot, sot ka teknika. Do thuash pse Ardi Veliu, dy skena të keni parasysh.

Anila Hoxha po ndiqte një herë një zhvillim te Mali me gropa dhe desh e hodhi polici te gremina, kujtoni kur u kap Klement Balili, ky që servirte shkrimin për audio raportonte nga makina e tij takimin e Veliut me Balilin. Ky është një njeri i shumë përdorur. Nëse e ke zërin e merr e dërgon në SPAK, ministri çfarë tha. SPAK të verifikojë është apo jo e vërtetë. E kuptoni ju ku është ky? Jam pro për çdo hetim, nuk ka pasur pengesa, po këtyre u duhen të ndjerët kur u leverdisin për qëllime politike. Personi që ka fshirë serverin e kanë marrë dhe e kanë nxjerrë të pafajshëm”, deklaroi ai./ B.A. – CNA.al

Lajmet e fundit nga