LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

“Mos kini frikë nga angazhimi!”/ Boçi, thirrje të rinjve nga Elbasani

20 Mars 2023, 17:51, Politikë CNA
“Mos kini frikë nga angazhimi!”/ Boçi, thirrje të
Kandidati i opozitës për bashkinë e Elbasanit, Luçiano Boçi

Kandidati i opozitës për bashkinë e Elbasanit, Luçiano Boçi, ka bërë thirrje për të rinjtë gjatë një takimi që ka bërë me të rinj në Elbasan.

Boçi tha se sot janë rrëzuar shpresat, siguria dhe ardhmja, ndaj kërkoi angazhim të gjithë të rinjve në betejën për një të arhdhme më të mirë.

Ai deklaroi se askush nuk mund të ketë frikë nga angazhimi, pasi e cilësoi si pjesën më të bukur që fal rinia.

"Sot është rrëzuar shpresa, siguria, dhe është rrëzuar e ardhmja. Kjo situatë si një dimension që nuk e duam, duhet që të punojmë shumë dhe ta rrëzojmë. Duhet që të funksionojmë si një pushtet lokal që bashkia t’i rikthehet të rinjve. Mungesa e shpresës dhe të ardhmes është një problem që më shumë se kushdo e vuan rinia, ndryshe nga shokët dhe shoqet e tjera keni zgjedhur që të angazhoheni nuk jeni apatik, keni zgjedhur që të fitoni dhe jo të humbisni edhe pse jemi në një beteje jo të barabartë.

Ai që nuk anagazhohet dhe zgjedh apatinë në vend të betejës, ai ka humbur pjesën më të bukur që ja fal kjo moshë, ja fal rinia, pjesën e betejës. Askush nuk mund të ketë frikë nga angazhimi, por është ai që të bën faktor të rëndësishëm në fatin tënd, fati nuk vjen, mund të kalojë përpara syve dhe ai që është i fortë vital, i sukseshëm është ai i ri që bën betejën e tij për të kapur këtë pjesë të fatitit të tij, duke e lidhur mirë këtë fatin e tij personal me fatin politik, me fatin e vendit dhe fatin e Elbasanit.

Kam vite që jetën time e kaloj me studentët dhe me ta kam baskëbiseduar nga të gjitha bisedat që kanë në thelb nevojën për ndryshimin. Më mbështesni që bashkinë të ja kthejmë rinisë sepse pa rininë nuk i fitojmë dot bashkitë", theksoi kandidati për Elbasanin./ CNA

Lajmet e fundit nga