LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

“Lamtumirë Bos”/ Rama, mesazh ngushëllimi për Henry Kissinger: Më dhuruat kohë të çmuar

30 Nëntor 2023, 16:59, Politikë CNA
“Lamtumirë Bos”/ Rama, mesazh ngushëllimi për Henry
Kryeministri Edi Rama

Kryeministri Edi Rama ka përcjellë një mesazh ngushëllimi për ndarjen nga jeta të ish-sekretarit amerikan të shtetit dhe këshilltarit për sigurinë kombëtare, Henry Kissinger.

Rama kujton takimin me Kissinger, për të cilin thotë se i ka dhuruar një ndër bisedat më të bukura që mban mend.

Kreu i qeverisë thekson se librat e ish-sekretarit amerikan të shtetit mund të aftësojnë çdokënd mbi marrëdhëniet ndërkombëtare dhe gjeopolitikën.

“Lamtumirë Bos

Librat tuaj i mbeten njerëzimit si pasuria e paçmueshme e një eksperience dhe urtësie të rrallë, e do të jenë në dispozicion të kujtdo sot e gjithmonë, që do të dojë të aftësohet mbi marrëdhëniet ndërkombëtare dhe gjeopolitikën; balancat mes fuqive dhe realizmin politik në ruajtjen e paqes e në projektimin e rrugëdaljeve nga konfliktet ndërshtetërore; të menduarit strategjik dhe perspektivën afatgjatë të politikës së jashtme; rolin e shkencës joekzakte të historisë dhe rëndësinë e talentit të individit kur duhen marrë vendime përballë mjegullës së të nesërmes… Mua personalisht do të më mbetet edhe mirënjohja për kohën e çmuar që më kushtuat bujarisht, duke më dhuruar një ndër bisedat më të bukura që mbaj mend.

U prehshi në paqe Dr.Kissinger”, shkruan Rama në rrjetet sociale./ CNA

Lajmet e fundit nga