LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Mbi 6 orë dëshmi/ Fatmir Mediu largohet nga SPAK: I kërkoj ndjesë familjeve të viktimave

30 Nëntor 2023, 16:23, Politikë CNA

Mbi 6 orë dëshmi/ Fatmir Mediu largohet nga SPAK: I kërkoj

Ish-ministri i Mbrojtjes, Fatmir Mediu ka dalë pak minuta më parë në SPAK, ku ka qëndruar mbi 6 orë.

Mediu është rrëfyer në Prokurorinë e Posaçme në lidhje me dosjen e Gërdecit.

Raportohet se ai ka mohuar sërish akuzat që rëndojnë ndaj tij, duke i cilësuar si pa themel.

Ndërkohë, në një prononcim për mediat, ish-ministri kërkoi falje për tragjedinë e Gërdeci, ndërsa theksoi se ndjes kundrejt familjarëve është e vetmja arsye që e dërgoi atë sot në gjykatë.

“Unë erdha sot sepse kishte dëshmitarë që kanë punuar me mua dhe kanë ndjekur urdhrat e mi. Dëshmitarët e mëparshëm nuk kanë pasur lidhje me punën e ministrit të Brendshëm. Erdha sot në respekt të gjykatës dhe duke shprehur ndjesën time për familjarët për atë që u ndodhi. Unë nuk e zhbëj dot më atë që ka ndodhur dhe kërkoj ndjesë. Ky proces duhet të jetë i ligjshëm dhe i barabartë për palët”, theksoi ndër të tjera Mediu./ CNA

Lajmet e fundit nga