LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

“Kemi 2 vjet që zgjasim aksionin”/ Berisha qytetares: Protesta dhe zgjedhjet nuk shkojnë njëra me tjetrën

30 Nëntor 2023, 18:43, Politikë CNA
“Kemi 2 vjet që zgjasim aksionin”/ Berisha qytetares: Protesta
Qytetarja e pranishme në takimin me Berishën

Një nga qytetaret e pranishme në takimin e zhvilluar nga ish-kryeministri Sali Berisha në Kamëz i tha Berishës që demokratët nuk e kanë menduar se do të duheshin 2 vite për të zgjatur aksionin.

“Nuk menduam kurrë se do të zgjasim 2 vjet për të vazhduar aksionin. Kamza është e revoltave. Ne duam projekt të aksionit që të frymëzojmë të gjithë ato që janë këtu. Me projektin që do të nxirrni demokratët do të ketë rritje masive.”, tha qytetarja.

Berisha tha se, shkaku i vonesës ishte se pas problemeve që përjetuan si parti ishin zgjedhjet para dhe pjesëmarrja në zgjedhjet lokale ishte një detyrim absolut.

Sipas tij protesta dhe zgjedhjet nuk shkojnë me njëra me tjetrën.

“Shkaku i vonesës ishte se, pas problemeve që përjetuam si parti kishim zgjedhjet para dhe pjesëmarrja në zgjedhjet lokale ishte një detyrim absolut. Ne në papërgjegjshmëri të plotë  bojkotuam zgjedhjet lokale. Unë gjykoj se njeriu nuk mund të ecë kurrë nëse njeriu nuk njeh gabimet dhe nuk punon me ndershmëri për t’i korrigjuar ato. Protesta dhe zgjedhjet nuk shkojnë me njëra me tjetrën. Unë kisha deklaruar se me Edi Ramën zgjedhje nuk ka por isha I bindur se do të marrim pjesë në zgjedhje dhe morëm pjesë.

U detyrova të përballesha me mediat që brohorisnin fitoi Rama kur ai kishte bërë një batërdi në të gjitha aspektet. Për të mbrojur votën ne u morëm me identifikimin e të gjitha dhunimeve të procesit zgjedhor. Bëmë një document 600 faqe. Tani filluam betejën tjetër. Tani ne jemi demokrat dhe nuk kemi të drejtë dhe moral të themi veçse me Edi Ramën  nuk ka zgjedhje të lira. Beteja bëhet tani dhe tani kemi kohën t’i kthejmë reston atij dhëmëbë për dhëmbë. Ne nuk synojmë të vijmë me pushtet ndryshe përe votën e shqiptarëve, por ne do të merremi me Ramën se është një armik. Atë që po bëjmë në parlament do t’ia bëjmë në çdo skaj të Shqipërisë. T’i përvishemi kësaj diktature dhe forcë në botë që të na ndalë nga fitorja nuk ka dhe nuk do të ketë.”, tha Berisha.

Qytetarja kërkoi dhe ndryshim të strukturës së degëve të PD-së.

“Të sugjeroj të ndryshosh skuadrën, kemi dhe ne idetë tona dhe projektet tona. Dhe ne jemi të shkolluar jemi stoik në vendimet që marrim.”, tha qyetarja.

Sa i përket ekipi ai tha:  “Është deyrë e atij që ka pozicioni kryesor të bëjë çdo gjë për ripërtëritje, për figura të reja. Por të them të vërtetën. Në një shkallë të caktuar kjo është detyrë e secilit prej jush. E bëjmë këtë sepse nëse të gjithë ju I vini vetes detyrë të afroni këdo që njihni në radhët tona ju do të jihni shumë më tepër të marrë së bashku. Duhet të kontribuojë secili në këtë hapje.”, tha Berisha./ CNA

Lajmet e fundit nga