LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Fatmir Mediu në Uashington/ Zbardhen takimet me senatorë amerikanë

14 Shtator 2022, 18:24, Politikë CNA
Fatmir Mediu në Uashington/ Zbardhen takimet me senatorë
Fatmir Mediu, kryetari i Partisë Republikane

Kryetari i Partisë Republikane, Fatmir Mediu ka zhvilluar një sërë takimesh me ndërkombëtarë, gjatë vizitës së tij zyrtare në Uashington.

Ditën e sotme, Mediu ka marrë pjesë në Kongresin Amerikan Capitol Hill, ku ka takuar disa senatorë amerikanë.

Ai zbulon se kanë diskutuar për partneritetin Shqipëri-SHBA dhe për sulmet kibernetike të Iranit që u pasuan me ndërprerjen e marrëdhënieve diplomatike nga ana e qeverisë sonë.

“Sot pata nderin të mar pjesë në mengjes në Capitol Hill (Kongresin Amerikan), me Senator Republikan dhe demokrat i ftuar nga Senatori Jim Inhofe:

Senatoren Amy Klobuchar: Sen Kuns: Sen Lankord: Sen Mike Lee: Sen Durbin: Sen Inhofe: Sen King, Sen Mike Rounds: Sen Tim Kane: Senatore Gillibrand etj.

Të gjithë vlerësuan partneritetin me Shqipërinë si vend i NATO-s. Mbështetjen për rezistencën Iraniane: dënuan sulmet kibernetike të Iranit ndaj Shqipërisë, duke konsideruar nevojën për një përgjigje të përbashkët konkrete të SHBA dhe NATO në koordinim me Shqipërinë.

Ata vlerësuan angazhimin e deputetëve shqiptar në IPAC”, shkruan Mediu, në një status në rrjette sociale./. B.A. – CNA.al

Fatmir Mediu në Uashington/ Zbardhen takimet me senatorë

Fatmir Mediu në Uashington/ Zbardhen takimet me senatorë

Fatmir Mediu në Uashington/ Zbardhen takimet me senatorë

Fatmir Mediu në Uashington/ Zbardhen takimet me senatorë

Fatmir Mediu në Uashington/ Zbardhen takimet me senatorë

Lajmet e fundit nga