LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Dako, në pranga për llogari të SPAK/ Reagon Rama: S’më vjen mirë

6 Qershor 2023, 18:24, Politikë CNA
Dako, në pranga për llogari të SPAK/ Reagon Rama: S’më
Kryeministri Edi Rama

Kryeministri Edi Rama reagoi nga Berati për arrestimin e Vangjush Dakos, ish-kryetarit të bashkisë së Durrësit.

Rama tha se nuk i vjen mirë kur sheh që persona që më parë kanë qenë krah tij po përballen me drejtësinë dhe që kanë përdorur forcën e pushtetit për të bërë fjëra që nuk duhet.

“Kemi hyrë në fazë të re. Duhet bërë durim edhe në luftën kundër korrupsionit. Për herë të parë në historinë e popullit tonë po goditen njerëz të lidhur me pushtetin. Kjo nuk është e lehtë. Kjo të bën të ndihesh jo mirë se s’ke si ndihesh mirë kur sheh që dikush që ka qenë përkrah teje, është përkrah avokatit, përballë prokurorit apo gjykatësit. Me siguri diçka ka ndodhur. Edhe kur e sheh se si mund të përdoret forca e pushtetit të drejtësisë për të bërë edhe gjëra që nuk shkojnë. Të gjitha janë pjesë e një procesi dhe rruga është e përpjetë, jo dishezë. Kini parasysh që për herë të parë ndodh kjo. Për këtë duhet të jemi ne krenarë për PS”, u shpreh ai.

Ndonëse nuk përmendi emrin e Dakos, reagimi i kreut të qeverisë erdhi menjëherë pasi u njoftua urdhër-arresti dhe vetëdorëzimi i ish-kryebashkiakut të Durrësit./ CNA.al

Lajmet e fundit nga