LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Beloja dhe Baloja i lalit

1 Maj 2023, 16:41, Opinione REDAKSIONALE

Beloja dhe Baloja i lalit

Në Tiranë, ashtu si në të gjithë Shqipërinë, po zhvillohen zgjedhjet lokale, por kryeqyteti ka, jo thjeshtë dhe vetëm rëndësinë e madhësinë, por ka edhe specifikën e tij.

Ka në garë kryebashkiakun aktual Erion Veliaj, zonjën Lajla Përnaska, Arlind Qorin e marksistëve, Marko Dajtin, Belind Këlliçin, kandidatin zyrtar të opozitës dhe Roland Bejkon e Alibeajt.

Në fakt, gjithçka është e qartë, Përnaska dhe Bejko janë thjeshtë dhe vetëm instrumente për të garantuar fitoren e kryebashkiakut Erion Veliaj.

Bejko, më shumë se në rolin e një rivali ndaj Veliajt, është kthyer në një Balo të tij për të rivalizuar Belon e opozitës.

Po, ndoshta mund të duket e pabesueshme, por ja që ndodh. Ndodh që Erion Veliaj e kthen në Balon e tij për të mos u përballur vetë me Belon dhe ka gjetur që ta përdorë Balon për ta sulmuar.

Mjafton të shikojmë këto dy javë fushatë, çdo ditë të daljes së tij, Baloja i Veliajt e ka fushatën vetëm në një drejtim, sulme ndaj Belind Këlliçit, sulme ndaj shumicës në PD, sulme ndaj koalicionit “Bashkë Fitojmë”, megjithëse ai e di që vetë si Balo nuk ka as 3 apo 4%. Ndoshta mund të marrë më pak vota se votat e pavlefshme dhe nga ana tjetër duket se vazhdon misionin e tij.

Pra, përballë Belos duket se tashmë ka dalë Baloja. Në fakt, ai duhet ta kishte garën me Erion Veliajn, por nuk ka mundur ta bëjë të tillë, nuk merret me Veliajn fare, merret me Sali Berishën dhe me Belind Këlliçin, merret me opozitën, pra me shumicën e opozitës dhe këtë do ta provojmë sërish më 14 maj, siç e provuam më 6 mars të vitit të shkuar.

Por këto zgjedhje dhe kryeqyteti na e dhanë edhe këtë leksion, që të kishim përballë Erion Veliajt, Belon, me një fushatë pozitive, me premtime, me përplasje me kryebashkiakun, me debate të ashpra, me sfida për t'u përballur në një dialog apo panel të fortë për kryeqytetin dhe dikush që në vend që të bëjë rivalin e kryebashkiakut të Tiranës dhe të jetë një zë opozitar, bën Balon e tij përballë Belos./ CNA.al

10:45 Opinione Mitro Çela

Ujku me dy këmbë?!

Duke qënë me nge, nisa të “kullos” nëpër internet. Ha...

Lajmet e fundit nga