LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Ironia e Lutfi Dervishit/ Zbulohen banane të fshehura në kokainë

3 Nëntor 2022, 20:08, Opinione Lutfi Dervishi
Ironia e Lutfi Dervishit/ Zbulohen banane të fshehura në kokainë
Droga e sekuestruar në Portin e Durrësit

Një sasi e konsiderueshme bananesh është sekuestruar këtë të Enjte në Portin e Durrësit. Bananet janë zbuluar në një prej kontejnerëve me kokainë të mbërritur në vendin tonë, nga Amerika Latine, e porositur nga kompania “coca queen”.

Sipas informacioneve paraprake nga burime policore, janë rreth 309 kg banane të sekuestruara deri më tani, ndërsa kërkimet në kontejnerë vijojnë. Agjentët doganorë kanë patur informacione për mallin, ndërsa bananet në kontejnerin e mbërritur në port prej disa ditësh, u zbuluan me ndihmën e majmunit pro banane  shtuan të njëjtat burime.

Në dosjen e policisë dorëzuar Prokurorisë

thuhet se as gjatë kontrollit fizik të kontejnerit me kokainë, dhe as gjate kontrollit me skaner nuk u vunë re bananet e fshehura ne thaset me kokainë.

Kjo është hera e disatë që në Portin e Durrësit kapen sasi të konsiderueshme bananesh. Po ashtu, nuk është hera e parë që sekuestrohet në kontejnerët me kokainë te kompanise “Coca Queen” sasi e konsiderueshme bananesh.

Shqiperia po rrezikon të kthehet në  qendrën e trafikut nderkombëtar të bananeve.

Policia duket e dorëzuar  perballë metodave speciale te fshehjes që përdorin kontrabandistët. Bananet mes qeseve me kokainë janë të vështira për tu identifikuar përmes skanerit! Operacioni sotëm duket se ka patur sukses për shkak të informacioneve të siguruara në rrugë operative!

As ashpërsimi i kodit penal dhe as forcimi i masave në portin e Durresit nuk ka ndalur kontrabandën e bananeve nga Amerika Latine.

10:17 Opinione Ditmir Bushati

Intimiteti strategjik!

Në fjalimin përmbyllës të Konferencës për të Ardhmen e Eur...

10:28 Opinione Lutfi Dervishi

Kokëposhtë!

Imagjinoni një vend ku polici ka frikë nga banditi, prokuror...

15:25 Opinione Luçiano Boçi

Të "vrasim" vrasjen

Akoma nuk jam i bindur për drejtësinë e nxjerrjes së k...

Lajmet e fundit nga