LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Mesha e parë në gjuhën shqipe në Selanik, mashtrim/ “Radio Ngjallja” hedh "dritë" mbi të vërtetën

4 Prill 2023, 18:04, Kulturë CNA

Mesha e parë në gjuhën shqipe në Selanik, mashtrim/

Radio "Ngjallja" ka zbuluar të vërtetën që fshihet pas lajmit të publikuar dje në media se në Selanik të Greqisë është mbajtur mesha e parë në gjuhën shqipe.

Nëpermjet një reagimi në rrjete sociale, Radio "Ngjallja" ka theksuar se prapa kësaj ngjarje fshihet At Arten Cici.

Radio "Ngjallja" bën me dije se At Arten Cici ka braktisur shërbesën pranë Kishës në Shqipëri për shkak të rrogës së ulët dhe pranoi të shërbente në Mitropolinë e Selanikut për shkak të pagesës së majme dhe përfitimeve të mëdha të ofruara nga besimtarët ortodoksë grekë.

Më tej në reagimin e bërë, Radio "Ngjallja" tregon se mesha e parë në Gjuhën Shqipe është mbajtur në Greqi më 2016 në Sinodin e Madh dhe të Shenjtë në Kretë.

“Mashtrim!

- Dje në Median e shkruar dhe vizive të vendit u trembetua me të madhe për Meshën "e parë" në gjuhë shqipe që u zhvillua në qytetin e Selanikut në Greqi.

Protagonist i kësaj ngjarje dhe drejtues i kësaj Meshe ishte At Arten Cici nga Bubari i Nivicës, i cili braktisi shërbesën pranë Kishës në Shqipëri për shkak të rrogës së ulët që i ofroi Kisha e Shqipërisë sipas tij dhe për të shërbyer në Mitropolinë e Selanikut për shkak të pagesës së majme dhe përfitimeve të mëdha ofruar nga besimtarët ortodoksë të Greqisë duke përmbushur dhe plotësuar kështu lakminë dhe dëshirën për para dhe pushtet të vëllezërve Cici nga Bubari i Sarandës. At Artem Cici është vëllai i Foti Cicit.

Ju bëjmë me dije se Mesha në gjuhën Shqipe janë bërë edhe më parë në Greqi ku një prej këtyre rasteve ishte në Sinodin e Madh dhe të Shenjtë në Kretë, Greqi në vitin 2016 ku u mbajt Mesha në gjuhën Shqipe.

Edhe kjo ngjarje e djeshme u përdor nga vëllezërit Cici, Artem dhe Foti Cici për propagandë dhe mashtrim të opinionit public”, shkruhet në postimin e bërë./CNA.al

 

 

 

Lajmet e fundit nga