LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

“Rusët më lanë sakat vëllanë”/ Ukrainasi i akuzuar për spiunazh, përlotet para trupës gjykuese

20 Shtator 2022, 15:21, Kronika CNA
“Rusët më lanë sakat vëllanë”/ Ukrainasi i
Foto ilustruese

Dy shtetasit rusë, Mikhail Zorin e Zvetlana Timofeeva, si dhe ukrainasi Fedis Alpatovdhe, të cilët akuzohen për sulmin në uzinën e Gramshit kanë dalë sot para gjykatës.

Gjykata i ka lënë në “arrest me burg”, ndërsa ata kërkojnë lirinë me pretendimin se nuk u përkasin agjenturave ruse.

Ngjarja u regjistrua më 20 gusht në uzinën e demontimit të armëve në Gramash.

Ato u konfliktuan fizikisht me ushtarët pasi donin të fotografonin objektin ushtarak.

Gjatë seancës së sotme, mësohet se ukrainasi, Fedis Albatovdhe është përlotur para trupit gjykues.

Ai pretendon se nuk ka qenë kurrë në Rusi dhe se këtë shtet e konsideron si armik për shkak të luftës në Ukrainë.

Po ashtu ai rrëfen se nga bombardimet ruse në Ukrainë vëllai i tij ka mbetur sakat./CNA.al

Lajmet e fundit nga