LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E ndarë në doza, gati për shitje/ Policia e Tiranës u prish planet trafikantëve të drogës

21 Qershor 2022, 09:56, Kronika CNA

E ndarë në doza, gati për shitje/ Policia e Tiranës u prish

Dy operacione për goditjen e veprimtarisë kriminale në fushën e narkotikëve janë finalizuar nga Policia e Tiranës, brenda 12 orëve.

Gjatë operacionit policor të koduar “Yellow pack” u vu në pranga 1 shtetas dhe u sekuestrua 1 kg e 15 gramë lëndë e dyshuar narkotike e llojit kokainë.

Ndërsa, gjatë operacionit policor të koduar “Plastic” u vu në pranga 1 shtetas dhe u procedua në gjendje të lirë një tjetër, si dhe u sekuestrua lëndë e dyshuar narkotike kokainë, e ndarë në doza, gati për shitje.

Njoftimi i policisë:

Finalizohen brenda 12 orëve, 2 operacione policore, të koduara "Yellow pack" dhe "Plastic", për goditjen e veprimtarisë kriminale në fushën e narkotikëve.

Operacionet u zhvilluan nga Seksioni për Hetimin e Narkotikëve në DVP Tiranë.

Gjatë operacionit policor të koduar "Yellow pack" u vu në pranga 1 shtetas dhe u sekuestrua 1 kg e 15 gramë lëndë e dyshuar narkotike e llojit kokainë.

Gjatë operacionit policor të koduar "Plastic" u vu në pranga 1 shtetas dhe u procedua në gjendje të lirë një tjetër, si dhe u sekuestrua lëndë e dyshuar narkotike kokainë, e ndarë në doza, gati për shitje.

Specialistët për Hetimin e Narkotikëve, në vijim të punës për goditjen e veprimtarisë kriminale në fushën e narkotikëve, pas një pune të mirëfilltë hetimore, organizuan dhe finalizuan me sukses operacionet policore të koduara "Yellow pack" dhe "Plastic".

Në kuadër të operacionit policor të koduar "Yellow pack” u bë arrestimi në flagrancë i shtetasit:

- V. K., 46 vjeç, banues në Lezhë, për veprën penale "Prodhimi dhe shitja e narkotikëve.

Në rrugën "Asim Vokshi", shërbimet e Policisë kanë lokalizuar dhe arrestuar në flagrancë shtetasin V. K., 46 vjeç, të cilit, gjatë kontrollit fizik, iu gjet dhe iu sekuestrua, në cilësinë e provës materiale, 1 kg e 15 gram lëndë e dyshuar narkotike kokainë.

Nga verifikimet e kryera ka rezultuar se ky shtetas, në bashkëpunim me persona të tjerë, ende të paidentifikuar, pasi siguronte sasi lënde narkotike në peshën 2-3 kg, e ndante atë në doza, të cilat i shisnin më pas në zona të ndryshme të kryeqytetit dhe të qytetit të Lezhës.

Punohet për identifikimin dhe kapjen e personave të tjerë të implikuar në këtë veprimtari kriminale.

Në kuadër të operacionit policor të koduar "Plastic" u bë arrestimi në flagrancë i shtetasit:

- R. D., 26 vjeç, banues në Tiranë, për veprën penale "Prodhimi dhe shitja e narkotikëve".

Gjithashtu, u procedua penalisht në gjendje të lirë, shtetasi I. Zh., 43 vjeç, banues në Tiranë.

Gjatë kontrollit fizik nga shërbimet e Policisë, këtyre shtetasve iu gjetën dhe iu sekuestruan, në cilësinë e provës materiale, doza me lëndë të dyshuar narkotike kokainë, gati për shitje.

Pas verifikimeve të kryera ka rezultuar se këta shtetas, në bashkëpunim me njëri-tjetrin, pasi siguronin lëndë narkotike kokainë, e ndanin në doza, të cilat i shisnin në zona të ndryshme të Tiranës.

Materialet i kaluan Prokurorisë, për veprime të mëtejshme procedurale.

Lajmet e fundit nga