LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Arrestohet anëtari i bandës së Gaxhait/ Si tentoi t'i ikte nga duart policisë

22 Shkurt 2024, 11:20, Kronika CNA

Arrestohet anëtari i bandës së Gaxhait/ Si tentoi t'i ikte

Policia ka arrestuar ditën e djeshme një anëtar të bandës së Gaxhait.

Mësohet se është arrestuar në qytetin e Durrësit, Armando Sulejmani, i njohur dhe me nofkën Çipuri.

Blutë kanë tentuar të ndalojnë mjetin me të cilin po udhëtonte Sulejmani, por ky i fundit nuk iu bind urdhrit dhe tentoi të largohej me shpejtësi.

Efektivët kanë bërë të mundur arrestimin e tij, ndërsa ka rezultuar se mjeti ishte me targa të vjedhura.

Policia ka shpallur në kërkim 26-vjeçarin me iniciale L. Z., pronar i automjetit që drejtonte 48-vjeçari, i cili dyshohet si bashkëpunëtor për vjedhjen e targave.

“Në vijim të veprimeve hetimore dhe operacionale të kryera në zbatim të masave të hartuara në kuadër të planit operacional “Sundimi i ligjit”, specialistët për Hetimin e Krimeve të Komisariatit të Policisë Durrës, në bashkëpunim me shërbimet e Forcës së Posaçme “Shqiponja” të DVP Durrës, bazuar në informacionet e siguruara nga inteligjenca informative, për një shtetas që qarkullonte me një automjet me targa të vjedhura, që mund të përdorej për kryerjen e ngjarjeve kriminale, kanë organizuar dhe finalizuar operacionin policor të koduar “Zëvendësimi”, për kapjen e këtij shtetasi dhe sekuestrimin e automjetit.

Gjatë operacionit, në Spitallë, shërbimet e Policisë i kanë bërë shenjë ndalimi automjetit tip “Mercedes Benz”, me drejtues shtetasin A. S., i cili nuk i është bindur urdhrit për të ndaluar dhe ka tentuar të largohet me shpejtësi. Si rezultat i veprimeve të shpejta policore u kap shtetasi A. S. dhe u shoqërua në Komisariat, për veprime të mëtejshme.

Nga veprimet hetimore rezultoi se targat e automjetit tip “Mercedes Benz”, që drejtonte ky shtetas, ishin të vjedhura dhe i përkisnin një automjeti tip “Land Rover”, i vjedhur më datë 03.11.2023, në Tiranë. Gjatë kontrollit në bagazhin e automjetit tip “Mercedes Benz”, janë gjetur targat origjinale të këtij automjeti.

Në përfundim të veprimeve të para procedurale për këtë rast, u arrestua në flagrancë shtetasi A. S., 48 vjeç, banues në Vlorë, i dënuar më parë për vrasje.

Gjithashtu, u shpall në kërkim shtetasi L. Z., 26 vjeç, banues në Tiranë, pronar i automjetit që drejtonte 48-vjeçari, i dyshuar si bashkëpunëtor në vjedhjen e automjetit tip “Land Rover”.

Automjeti tip “Mercedes Benz”, targat e tij dhe targat e vjedhura u sekuestruan në cilësinë e provës materiale, bashkë me një kaçavidë dhe 3 celularë.

Materialet procedurale i kaluan Prokurorisë pranë Gjykatës së Shkallës së Parë të Juridiksionit të Përgjithshëm Durrës, për veprime të mëtejshme”, thuhet në njoftimin e policisë./ CNA

Lajmet e fundit nga