LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Vrasja e 5 mijë të burgosurve/ Gjykata e Suedisë cakton burgim të përjetshëm për autorin

19 Dhjetor 2023, 20:35, Kosova & Bota CNA

Vrasja e 5 mijë të burgosurve/ Gjykata e Suedisë cakton burgim

Gjykata e Apelit Svea e Suedisë shqyrtoi të martën një vendim të korrik 2022 të Gjykatës së Qarkut të Stokholmit që e shpalli iranianin Hamid Nouri fajtor për "shkelje të rënda të ligjit ndërkombëtar humanitar"

Vendimi i gjykatës më të ulët për të dënuar Nouri me burgim të përjetshëm për rolin e tij në ekzekutimin masiv të të burgosurve politikë në Iran në vitin 1988 u la gjithashtu në fuqi.

"Vlerësimi ynë është se çështja e prokurorit është e fortë dhe bindëse në përgjithësi, dhe se Gjykata e Qarkut ishte e saktë kur i gjeti akuzat kryesisht të vërtetuara"," tha gjyqtari i Gjykatës së Apelit Robert Green.

Nouri akuzohet se ka ndihmuar drejtpërdrejt në ekzekutimin masiv të disidentëve politikë në burgjet iranian. Vlerësohet se 5000 ose më shumë njerëz u vranë menjëherë.

Nouri është i vetmi person që do të dalë në gjyq për vrasjet. Ai vazhdimisht ka shpallur pafajësinë e tij dhe avokatët e tij kishin kërkuar lirim ose ulje të dënimit./ CNA

Lajmet e fundit nga