LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Danimarka rrit bashkëpunimin ushtarak me SHBA-në

19 Dhjetor 2023, 16:05, Kosova & Bota CNA
Danimarka rrit bashkëpunimin ushtarak me SHBA-në
Ushtarët danezë në stërvitje të udhëhequra nga SHBA

Danimarka ka thënë se ka rënë dakord të rrisë bashkëpunimin e saj ushtarak me SHBA-në, raporton AFP.

“Tani po forcojmë bashkëpunimin tonë dypalësh të mbrojtjes dhe nuk duam të fshehim faktin se marrëveshja me SHBA-në shënon gjithashtu një përparim në politikën e mbrojtjes daneze, pasi përfshin ushtarë amerikanë dhe materiale amerikane në tokën daneze”, tha kryeministri i Danimarkës, Mette Frederiksen në një konferencë për shtyp.

Marrëveshja e Bashkëpunimit të Mbrojtjes do të lejojë që personeli dhe materialet amerikane të vendosen në "instalime specifike ushtarake daneze për afat të shkurtër dhe afatgjatë", tha Ministria daneze e Mbrojtjes.

Sipas ministrisë, ai do t'i japë SHBA-së akses në tri baza ajrore daneze në Karup, Skrydstrup dhe Aalborg.

Në mënyrë të ngjashme, SHBA dhe Finlanda kanë nënshkruar një pakt mbrojtës, duke lejuar akses të shpejtë ushtarak dhe ndihmë për Finlandën, e cila ndan një kufi prej 1,340 km me Rusinë./ CNA

Lajmet e fundit nga