LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Shpërthen vullkani në Islandë, evakuohen mbi 4 mijë persona

19 Dhjetor 2023, 09:11, Kosova & Bota CNA
Shpërthen vullkani në Islandë, evakuohen mbi 4 mijë persona
Foto nga vullkani

Një vullkan ka shpërthyer në gadishullin Reykjanes të Islandës jugperëndimore pas javësh të tërmeteve intensive.

Rreth 4,000 njerëz u evakuuan më parë nga qyteti i peshkimit Grindavik dhe banja gjeotermale Blue Lagoon aty pranë u mbyll.

Shpërthimi filloi në veri të qytetit në orën 22:17 me orën lokale, tha Zyra Islandeze Met.

"Rajoni rreth kryeqytetit Reykjavik ka përjetuar një rritje të aktivitetit të tërmeteve që nga fundi i tetorit", raporton "BBC".

Zyra e Meteorologjisë tha se shpërthimi ndodhej rreth 4 km (2.5 milje) në veri-lindje të Grindavik dhe aktiviteti sizmik po lëvizte drejt qytetit.

Imazhet dhe videot e postuara në mediat sociale treguan llavë që shpërtheu nga vullkani vetëm një orë pasi pati lëkundje tërmeti./CNA

 

Lajmet e fundit nga