LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Ushtria ukrainase kërkon 450,000-500,000 trupa më shumë

19 Dhjetor 2023, 18:23, Kosova & Bota CNA
Ushtria ukrainase kërkon 450,000-500,000 trupa më shumë
Foto ilustruese

Presidenti i Ukrainës Voladymyr Zelensky thotë se ushtria ka kërkuar që 450-500,000 persona shtesë të mobilizohen në ushtri, por se një vendim përfundimtar nuk ishte marrë.

Udhëheqësi ukrainas tha në konferencën për shtyp në Kiev se zyrtarë të lartë ushtarakë dhe qeveritarë do të diskutonin "këtë çështje shumë të ndjeshme të mobilizimit" dhe se parlamenti më pas do ta shqyrtonte atë.

Zelensky tha se kryerja e një mobilizimi në një shkallë të tillë do të kërkonte financim shtesë.

Ai shtoi se është "i bindur" se SHBA-të nuk do ta lënë Ukrainë të ulet përsa i përket mbështetjes./ CNA

Lajmet e fundit nga