LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Ukraina në errësirë/ OKB: Situata në jug kritike

28 Nëntor 2022, 23:06, Kosova & Bota CNA
Ukraina në errësirë/ OKB: Situata në jug kritike
Foto ilustruese

Kombet e Bashkuara thonë se situata në qytetet jugore të Ukrainës, Mykolaiv dhe Kherson, mbetet "e tmerrshme" dhe "kritike". Gati çerek milioni njerëz vetëm në Mykolaiv po përballen me mungesë të ngrohjes, ujit dhe energjisë.

Zëdhënësi i OKB-së Stéphane Dujarric tha se Koordinatori Humanitar Denise Brown vizitoi dy qytetet jugore gjatë fundjavës. Brown raportoi se njerëzit që ikin nga Kherson po shkojnë në Mykolaiv, sipas Dujarric, shkruan CNN.

"Disa pika ngrohjeje janë krijuar tashmë në Mykolaiv për të ndihmuar njerëzit që nuk mund të ngrohin shtëpitë e tyre. Punonjësit e ndihmës po ofrojnë furnizime dhe gjeneratorë për t'i bërë këto vende funksionale," tha Dujarric.

Në Kherson, "Ne presim që, me mbështetjen e autoriteteve, ne do të jemi në gjendje të mbulojmë nevojat themelore të njerëzve që kanë qëndruar në qytet, nëse jemi në gjendje të mbajmë të njëjtin nivel ndihme të dërguar gjatë dy javëve të fundit. " 

“Situata me ujë, ngrohje dhe rrymë, megjithatë, mbetet e rëndë, megjithëse furnizimi me energji elektrike po rikthehet gradualisht”, shtoi zëdhënësi.

Donatorët kanë ofruar 3.1 miliardë dollarë ndihmë humanitare përmes OKB-së këtë vit, por Dujarric tha se financimi i vazhdueshëm është i rëndësishëm për të "ruajtur momentin ose përgjigjen", veçanërisht gjatë muajve të dimrit.

"Ne vazhdojmë të jemi të shqetësuar për gjendjen e rëndë të civilëve në Ukrainë, veçanërisht me fillimin e dimrit. Ne po punojmë për të mbështetur njerëzit me shërbime dhe furnizime për t'u siguruar që ata mund të mbrohen dhe të qëndrojnë ngrohtë gjatë këtyre muajve të ashpër," tha Dujarric./ CNA.al

Lajmet e fundit nga