LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

SHBA po shqyrton furnizimin e Ukrainës me bomba

28 Nëntor 2022, 15:53, Kosova & Bota CNA
SHBA po shqyrton furnizimin e Ukrainës me bomba
Foto ilustruese

Pentagoni po shqyrton një propozim të Boeing për të furnizuar Ukrainën me bomba me precizion të vogël, të vendosura në raketa, duke lejuar Kievin të godasë prapa linjave ruse, ndërsa Perëndimi përpiqet të përmbushë kërkesën për më shumë armë.

Inventarët ushtarakë të SHBA-së dhe aleatëve po tkurren dhe Ukraina përballet me një nevojë në rritje për armë më të sofistikuara ndërsa lufta zvarritet. Sistemi i propozuar i Boeing, i quajtur Bomba me Diametër të Vogël të lëshuar nga Toka (GLSDB).

GLSDB mund të dorëzohet në pranverën e vitit 2023, sipas një dokumenti të rishikuar nga "Reuters" dhe tre persona të njohur me planin. Ai kombinon bombën me diametër të vogël GBU-39 (SDB) me motorin e raketave M26, që të dyja janë të zakonshme në inventarin e SHBA-së, Doug Bush, blerësi kryesor i armëve i ushtrisë amerikane, u tha gazetarëve në Pentagon javën e kaluar se ushtria po kërkonte gjithashtu përshpejtimin, prodhimi i predhave të artilerisë 155 milimetra, aktualisht prodhohen vetëm në objektet qeveritare - duke lejuar kontraktorët e mbrojtjes t'i ndërtojnë ato.

Pushtimi i Ukrainës rriti kërkesën për armë dhe municione të prodhuara nga Amerika, ndërsa aleatët e SHBA në Evropën Lindore "po bëjnë shumë porosi" për një sërë armësh ndërsa furnizojnë Ukrainën, shtoi Bush.

"Ka të bëjë me marrjen e sasisë me një kosto të lirë," tha Tom Karako, një ekspert i armëve dhe sigurisë në Qendrën për Studime Strategjike dhe Ndërkombëtare. Ai tha se rënia e inventarëve të SHBA-së ndihmon për të shpjeguar nxitimin për të marrë më shumë armë tani, duke thënë se rezervat po "po pakësohen në krahasim me nivelet që duam të mbajmë në dorë dhe sigurisht me nivelet që do të na duhen për të penguar një konflikt në Kinë".

Karako vuri në dukje gjithashtu se dalja e SHBA nga Afganistani la në dispozicion shumë bomba të hedhura nga ajri. Ato nuk mund të përdoren lehtësisht me avionët ukrainas, por "në kontekstin e sotëm ne duhet të kërkojmë mënyra inovative për t'i kthyer ato në aftësinë e ndalimit".

Edhe pse një pjesë e vogël e njësive të GLSDB janë krijuar tashmë, ka shumë pengesa logjistike për prokurimin zyrtar. Plani Boeing kërkon një heqje dorë nga zbulimi i çmimit, duke e përjashtuar kontraktorin nga një rishikim i thelluar që siguron që Pentagoni të marrë marrëveshjen më të mirë të mundshme. Çdo marrëveshje do të kërkonte gjithashtu të paktën gjashtë furnizues për të përshpejtuar dërgesat e pjesëve dhe shërbimeve të tyre për të prodhuar shpejt armën.

Një zëdhënës i Boeing nuk pranoi të komentonte. Zëdhënësi i Pentagonit, Lt. Cmdr. Tim Gorman nuk pranoi të komentojë mbi ofrimin e ndonjë "aftësie specifike" për Ukrainën, por tha se SHBA dhe aleatët e saj "identifikojnë dhe konsiderojnë sistemet më të përshtatshme" që do të ndihmonin Kievin.

Megjithëse Shtetet e Bashkuara kanë kundërshtuar kërkesat për raketën ATACMS me rreze 185 milje (297 km), rreze 94 milje (150 km) e GLSDB-së do t'i lejonte Ukrainës të godiste objektivat e vlefshme ushtarake që kanë qenë jashtë mundësive dhe ta ndihmonte atë të vazhdojë të shtypë kundërsulmet e saj deri duke prishur zonat e pasme ruse.

GLSDB është bërë bashkërisht nga SAAB AB (SAABb.ST) dhe Boeing Co (BA.N) dhe ka qenë në zhvillim që nga viti 2019, shumë përpara pushtimit, të cilin Rusia e quan një "operacion special". Në tetor, shefi ekzekutiv i SAAB Micael Johansson tha për GLSDB: "Ne së shpejti presim kontrata për këtë."

Sipas dokumentit - një propozim i Boeing për Komandën Europiane të SHBA (EUCOM), e cila po mbikëqyr armët e drejtuara në Ukrainë - përbërësit kryesorë të GLSDB do të vijnë nga dyqanet aktuale të SHBA.

Motori i raketës M26 është relativisht i bollshëm, dhe GBU-39 kushton rreth 40,000 dollarë secili, duke e bërë GLSDB-në e përfunduar të lirë dhe përbërësit kryesorë të tij të disponueshëm. Megjithëse prodhuesit e armëve po luftojnë me kërkesën, këta faktorë bëjnë të mundur prodhimin e armëve deri në fillim të vitit 2023, megjithëse me një shkallë të ulët prodhimi.

GLSDB udhëhiqet nga GPS, mund të mposht disa bllokime elektronike, është i përdorshëm në të gjitha kushtet e motit dhe mund të përdoret kundër automjeteve të blinduara, sipas faqes së internetit të SAAB. GBU-39 - e cila do të funksiononte si koka luftarake e GLSDB - ka krahë të vegjël, të palosshëm që e lejojnë atë të rrëshqasë më shumë se 100 km nëse hidhet nga një avion dhe objektiva me diametër të vogël deri në 3 këmbë./ CNA.al

 

Lajmet e fundit nga