LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Intensifikohen protestat në Kinë/ Protestuesit kërkojnë dorëheqjen e Xi

27 Nëntor 2022, 18:56, Kosova & Bota CNA
Intensifikohen protestat në Kinë/ Protestuesit kërkojnë
Pamje nga protesta në Kinë

Protestat në Kinë kundër masave të rrepta të qeverisë për Covid janë intensifikuar, ku njerëzit kanë shprehur publikisht zemërimin e tyre ndaj drejtuesve të Partisë Komuniste.

Mijëra protestues kanë dalë në Shangai, sipas raportimit nga BBC Studentët kanë demonstruar edhe në universitetet në Pekin dhe Nanjing.

Gjatë protestës së së shtunës mbrëma në Shangai - qyteti më i madh i Kinës dhe një qendër globale financiare në lindje të vendit - njerëzit protestuan duke treguar hapur parullat të tilla si "Xi Jinping, largohu" dhe "Partia komuniste, largohu".

Disa mbanin pankarta të bardha bosh, ndërsa të tjerët ndezën qirinj dhe vendosën lule për viktimat në Urumqi.

Kërkesa të tilla janë një pamje e pazakontë brenda Kinës, ku çdo kritikë e drejtpërdrejtë ndaj qeverisë dhe presidentit mund të rezultojë në dënime të ashpra.

Por analistët thonë se qeveria duket se ka nënvlerësuar në mënyrë drastike pakënaqësinë në rritje ndaj qasjes zero-Covid, një politikë e lidhur pazgjidhshmërisht me Xi Jinping, i cili kohët e fundit u zotua se nuk do të shmangej prej saj.

Një protestues në Shangai i tha BBC-së se ndihej "i tronditur dhe pak i emocionuar" kur shihte njerëz në rrugë, duke e quajtur këtë hera e parë që ai kishte parë një disidencë kaq të gjerë në Kinë.

Ai tha se bllokimet e bënë të ndihej "i trishtuar, i zemëruar dhe i pashpresë" dhe se si shkak i kësaj nuk ka mundur të shohë nënën e tij të sëmurë, e cila po i nënshtrohej trajtimit të kancerit./ CNA.al

Lajmet e fundit nga