LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Rrëshqitja e dheut në Ischia/ Një viktimë dhe 11 të zhdukur

27 Nëntor 2022, 09:18, Kosova & Bota CNA

Rrëshqitja e dheut në Ischia/ Një viktimë dhe 11 të

Eleonora Sirabella, 31 vjeç, ishte një shitëse në një dyqan në Ischia, viktima e parë e konfirmuar e rrëshqitjes së dheut Casamicciola.

Ajo jetonte me shokun e saj, ende të zhdukur, në zonën e Rarones, një nga zonat e prekura nga rreshqitja e dheut të ditës së djeshme. Trupi i saj ishte gjetur pranë via Celaro, një metër e gjysmë nën baltë.

Ekipet e shpëtimit kanë punuar gjatë gjithë natës në Casamicciola me shpresën për të gjetur 11 të zhdukurit nga rrëshqitja e dheut që vrau një grua, plagosi 13 persona dhe  ka shkaktuar dëme material të shumta. Era e fortë që fryn në ishull i vështirëson operacionet, por këkrkimet vazhdojnë.

Operacionet e pastrimit të rrugëve vazhdojnë përmes Monte della Misericordia dhe të gjithë udhëkryqeve të lidhura. Karabinierët kryen kontrolle kundër plaçkitjes për të mbrojtur shtëpitë tashmë të boshatisura dhe vazhduan operacionet për pastrimin e më shumë se 150 personave të zhvendosur.

Këshilli i Ministrave mblidhet sot, e diel 27 nëntor 2022, në orën 11.00 në Palazzo Chigi, për të shqyrtuar rendin e ditës: - shpalljen e gjendjes së jashtëzakonshme si pasojë e ngjarjeve të rënda të ndodhura në territorin e ishullit Ischia./CNA.al

Lajmet e fundit nga