LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Rrëshqitje dheu në Ischia të Italisë/ 12 të zhdukur dhe 8 viktima, mes tyre një i porsalindur

26 Nëntor 2022, 16:55, Kosova & Bota CNA
Rrëshqitje dheu në Ischia të Italisë/ 12 të zhdukur dhe
Foto nga pasojat e rrëshqitjes së dheut

Në rajonin e Napolit, 12 persona janë zhdukur dhe 8 persona kanë humbur jetën si pasojë e rrëshqitjes së dheut që përfshiu ishullin Ischia në Itali. Mes personave të humbur raportohet  për një familje me tre anëtarë, një foshnjë e porsalindur dhe një 25-vjeçare.

Italia është përfshirë nga moti i keq që prej ditës së djeshme. Ishulli është bllokuar për shkak të motit të keq dhe është urdhëruar mbyllja e shkollave nga kryetari i bashkisë.

Mediat italiane kanë raportuar se numri i personave të zhdukur mund të rrritet në orët në vijim. Shumë banorë të ishullit e kanë të pamundur  të dalin nga shtëpitë e tyre dhe është arritur evakuuimi I një hoteli, me 30 turistë.

Energjia elektrike është ndërprerë në shumë zona të Ischia -s dhe autoritetet lokale u kanë kërkuar banorëve të shmangin të gjitha lëvizjet për shkak të kushteve të motit ekstrem./ CNA.al

Lajmet e fundit nga