LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Një vlerë prej 323 milionë dollarësh/ SHBA po planfikon shitjen e armëve në Finlandë

28 Nëntor 2022, 23:03, Kosova & Bota CNA
Një vlerë prej 323 milionë dollarësh/ SHBA po planfikon
Foto ilustruese

Administrata e Bidenit po planifikon një shitje të mundshme të armëve prej 323 milionë dollarësh në Finlandë, e cila ndan një kufi me Rusinë.

Administrata e informoi Kongresin të hënën për miratimin e saj të shitjes së mundshme të raketave taktike dhe Armëve të Përbashkët të Qëndrimit, tha Departamenti i Shtetit i SHBA në një njoftim, shkruan CNN.

Miratimi i shitjes së propozuar vjen pasi Finlanda kërkon të bashkohet me NATO-n.

“Kjo shitje e propozuar do të mbështesë politikën e jashtme dhe sigurinë kombëtare të Shteteve të Bashkuara duke përmirësuar sigurinë e një partneri të besuar, i cili është një forcë e rëndësishme për stabilitetin politik dhe përparimin ekonomik në Evropë”, thuhet në njoftim. "Është jetike për interesin kombëtar të SHBA-së për të ndihmuar Finlandën në zhvillimin dhe ruajtjen e një aftësie të fortë dhe të gatshme vetëmbrojtëse."

“Shitja e propozuar do të përmirësojë aftësitë e armëve ajër-ajër dhe ajër-tokë të Finlandës dhe do të ndikojë pozitivisht në marrëdhëniet e SHBA me vendet në rajonin nordik,” vazhdoi njoftimi. “Finlanda synon të përdorë këto artikuj dhe shërbime të mbrojtjes për flotën e saj të avionëve luftarakë. Finlanda nuk do ta ketë të vështirë të thithë këtë pajisje në forcat e saj të armatosura.”/ CNA.al

Lajmet e fundit nga