LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

BE thirrje Malit të Zi: Përmbahuni në çdo veprim që sjell krizë insitutcionale

28 Nëntor 2022, 18:16, Kosova & Bota CNA

BE thirrje Malit të Zi: Përmbahuni në çdo veprim që

Sot, Bashkimi Evropian i bëri thirrje Malit të Zi që menjëherë t'i japë fund bllokadës së institucioneve dhe të normalizojë situatën në vend.

Peter Stano tha se BE-ja po e ndjek situatën e brendshme politike në Mal të Zi me shumë kujdes dhe shqetësim dhe theksoi se ky ishte dhe mbetet mesazhi kryesor.

Zëdhënësi i BE-së, deklaroi se BE këmbëngul që Mali i Zi të përmbahet nga çdo veprim që mund të thellojë më tej krizën institucionale në vend.

"Kujtojmë dhe këmbëngulim që të gjithë aktorët politikë të përmbahen nga çdo veprim që mund të thellojë më tej krizën institucionale në vend dhe të dëmtojë funksionimin e institucioneve demokratike. Ata duhet t'i japin përparësi ndërtimit të konsensusit," tha zëdhënësi i BE-së, Peter Stano./CNA.al Burimi: Tanjug.rs

Lajmet e fundit nga