LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Tensione në aeroportin e Aleksandropolisit/ Fermerët thyejnë kordonin e policisë, kërkojnë përballje me ministrin

11 Shkurt 2024, 22:24, Kosova & Bota CNA

Tensione në aeroportin e Aleksandropolisit/ Fermerët thyejnë

Tensione ka patur në aeroportin e Aleksandropolisit në Greqi pas  fermerët janë përplasur me policinë për të hyrë në aeroport dhe për të patur një përballje me ministrin  e Zhvillimit Rural.

Dhjetra fermerë kanë rrethuar me traktorët e tyre hotelin ku ai do të qëndronte.

Ndonëse takimi mes ministrit dhe fermerëve ishte planifikuar për pasdite, qëndrimi i fermerëve e detyroi ministrin ta shtyjë takimin. Fermerët e revoltuar më vonë u drejtuan drejt aeroportit dhe thyen kordonin e policisë.

Takimi i planifikuar i Ministrit të Zhvillimit Rural dhe Ushqimit Lefteris Avgenakis për rehabilitimin e zonave të prekura të Evros u zhvillua në një sallë të aeroportit të Aleksandoupolit si takimi i mëparshëm i gjerë që u zhvillua në Komotini me përfaqësues të fermerëve, blegtorëve dhe Organizatat e bletarëve, kanë zgjatur shumë më shumë se sa ishte planifikuar, më shumë se 3.5 orë, duke rezultuar në ndryshime të momentit të fundit në orarin e ministrit, theksohet në një njoftim të ministrisë.

Në takimin e zhvilluar me prodhuesit e ullirit të prekur nga zjarri dhe përfaqësues të kooperativave bujqësore, përfshirë Nikolaos Grigoriadis, Drejtor i Unionit të Kooperativës Bujqësore të Aleksandoupolis, në prani të zëvendësministrit Stavros Keletsis, Sekretarit të Përgjithshëm Giorgos Stratakos dhe Guvernatori Rajonal i Maqedonisë Lindore dhe Thrakisë Kristodulos Topsidis, diskutuan për çështje që i shqetësojnë ata dhe kryesisht për çështje që kanë të bëjnë me ndihmën shtetërore. U depozituan memorandume dhe pati garanci nga drejtuesit e HYPAAT se do të vazhdojnë të jenë në krah të tyre, duke bërë gjithçka që është e mundur për të ndihmuar zonat e prekura.

Ministri u zotua të vizitojë sërish zonën dhe ritheksoi se dera e ministrisë është gjithmonë e hapur.

Ai siguroi vazhdimin e bisedimeve me përfaqësuesit institucionalë të fermerëve, duke sqaruar se dialogu është komponent kyç i bashkëpunimit mes tyre. “Po ndërtojmë një marrëdhënie besimi dhe konsistence”, theksoi Ministria e AAT në kuadër të takimit të planifikuar të një delegacioni fermerësh me kryeministrin të martën.

Duke iu përgjigjur çështjeve të ngritura nga fermerët, z. Avgenakis ra dakord se ka nevojë për ndryshime të mëtejshme në PPB, duke informuar se Greqia ka paraqitur tashmë propozime përmirësimi në këtë drejtim, të cilat, siç tha ai, janë miratuar.

Ministri i Zhvillimit Rural deklaroi se veprimet ndërsektoriale të ministrisë pasqyrohen në tre fjalë kyçe: “familje, rend dhe target”./ CNA

 

 

Lajmet e fundit nga