LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Shtëpia e Bardhë: Protesta kundër restorantit hebre në Filadelfia plotësisht e pajustifikueshme

4 Dhjetor 2023, 18:42, Kosova & Bota CNA

Shtëpia e Bardhë: Protesta kundër restorantit hebre në

Shtëpia e Bardhë e ka cilësuar protestën e së dielës në mbrëmje që synonte një restorant hebre në Filadelfia si “antisemitike dhe krejtësisht të pajustifikueshme”.

Videoja që qarkullon në Twitter tregon protestuesit që këndojnë jashtë Goldie, së një restoranti në qytet në pronësi të kuzhinierit izraelit Michael Solomonov.

Guvernatori demokrat i Pensilvanisë, Josh Shapiro e dënoi protestën si "antisemitizëm flagrant", duke thënë se restoranti ishte në shënjestër thjesht sepse pronari i tij është hebre.

Në një deklaratë nga zëdhënësi Andrew Bates , Shtëpia e Bardhë i bëri jehonë kësaj kritike: Është antisemitike dhe krejtësisht e pajustifikueshme të synosh restorantet që shërbejnë ushqim izraelit për shkak të mosmarrëveshjeve me politikën izraelite, siç ka nënvizuar Guvernatori Shapiro. Kjo sjellje zbulon llojin e standardit të dyfishtë mizor dhe të pakuptimtë që është një kartë vizitore e antisemitizmit. Presidenti Biden ka luftuar kundër të keqes së antisemitizmit gjatë gjithë jetës së tij, duke përfshirë edhe lançimin e strategjisë së parë kombëtare për të luftuar këtë urrejtje në historinë amerikane. Ai do të ngrihet gjithmonë me vendosmëri kundër këtyre lloj veprimeve jo dinjitoze./ CNA

Lajmet e fundit nga