LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Nivel rekord/ Çmimi i arit arrin mbi 2 mijë  dollarë

4 Dhjetor 2023, 18:32, Kosova & Bota CNA
Nivel rekord/ Çmimi i arit arrin mbi 2 mijë  dollarë
Foto ilustruese

Çmimet e arit shënuan një tjetër rekord për të nisur javën – me çmimet e që prekën 2,100 dollarë për ons ndërsa nxitimi global për shufra ari ose argjendi duket se do të vazhdojë.

Çmimet e arit janë në rrugën e duhur për të arritur nivelet më të larta vitin e ardhshëm dhe mund të mbeten mbi nivelet e 2,000 dollarëve, thanë analistët, duke përmendur pasigurinë gjeopolitike, një dollar të mundshëm amerikan më të dobët dhe ulje të mundshme të normave të interesit.

Çmimet e metalit të verdhë janë rritur për dy muaj radhazi me konfliktin Izrael-Hamas duke rritur kërkesën për asetin e sigurt, ndërsa pritjet për ulje të normave të interesit kanë dhënë mbështetje të mëtejshme. Ari tenton të performojë mirë gjatë periudhave të pasigurisë ekonomike dhe gjeopolitike për shkak të statusit të tij si një rezervë e besueshme e vlerës./ CNA

Lajmet e fundit nga