LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

SHBA: Xi Jinping t’i bëjë presion Putinit për krimet e luftës në Ukrainë

21 Mars 2023, 08:09, Kosova & Bota CNA
SHBA: Xi Jinping t’i bëjë presion Putinit për krimet e
Foto ilustruese

“Presidenti kinez Xi Jinping duhet t'i bëjë presion Vladimir Putinit që të 'ndalojë krimet e luftës' në Ukrainë”. Kjo ka qenë kërkesa nga SHBA-ja.  

Putin dhe Jinping do të takohen sërish ditën e sotme për bisedime zyrtare gjatë vizitës së parë në Moskë që nga pushtimi.

Zëdhënësi i Këshillit të Sigurisë Kombëtare të Shtëpisë së Bardhë i bëri thirrje Xi që t'i kërkojë homologut të tij rus të tërheqë trupat nga Ukraina.

John Kirby tha se kërkimi i një armëpushimi nuk do të mjaftonte.

“Ne shpresojmë që presidenti Xi do të bëjë presion ndaj Presidentit Putin që të ndalojë bombardimet e qyteteve, spitaleve dhe shkollave të Ukrainës, të ndalojë krimet e luftës dhe mizoritë dhe të tërheqë trupat e tij”, tha ai.

"Por ne jemi të shqetësuar se në vend të kësaj Kina do të përsërisë thirrjet për një armëpushim që i lë forcat ruse brenda territorit sovran të Ukrainës dhe çdo armëpushim që nuk adreson largimin e forcave ruse nga Ukraina do të ratifikonte në mënyrë efektive pushtimet e paligjshme të Rusisë."

Putini ka thënë se do të diskutojë një plan prej 12 pikash të propozuar nga Xi për të "zgjidhur krizën akute në Ukrainë".

"Ne jemi gjithmonë të hapur për një proces negociatash," tha Putin, ndërsa liderët e quanin njëri-tjetrin "mik i dashur".

Kina publikoi planin e saj për t'i dhënë fund luftës muajin e kaluar, ai përfshin "ndërprerjen e armiqësive" dhe rifillimin e bisedimeve të paqes.

Plani i Kinës nuk thoshte në mënyrë specifike se Rusia duhet të tërhiqej nga Ukraina, gjë që Ukraina e ka këmbëngulur si parakusht për çdo bisedim.

Në vend të kësaj, ai foli për "respektimin e sovranitetit të të gjitha vendeve", duke shtuar se "të gjitha palët duhet të qëndrojnë racionale dhe të ushtrojnë përmbajtje" dhe "të de-përshkallëzojnë gradualisht situatën".

Plani dënoi gjithashtu përdorimin e "sanksioneve të njëanshme", të parë si një kritikë e mbuluar ndaj aleatëve të Ukrainës në Perëndim./ CNA.al

Lajmet e fundit nga