LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Rrezikon jetën/ Çfarë duhet të dimë për virusin B, gjendet te majmunët

19 Prill 2024, 10:30, Kosova & Bota CNA
Rrezikon jetën/ Çfarë duhet të dimë për virusin
Foto ilustruese

Një rast i rrallë njerëzor i virusit B, i njohur gjithashtu si herpes B ose "virusi i majmunit", është konfirmuar në Hong Kong, sipas autoriteteve lokale shëndetësore. 

Qendra për Mbrojtjen e Shëndetit (CHP) në territor konfirmoi se një mashkull 37-vjeçar me shëndet të mirë u shtrua fillimisht në repartin e aksidenteve dhe urgjencës të Spitalit Yan Chai më 21 mars për të trajtuar pasi kishte ethe dhe ulje të nivelit të vetëdijes. 

Por më pas ai arriti në një gjendje kritike dhe u transferua në Njësinë e Kujdesit Intensiv ku po merrte trajtim, rapoton Euronews. 

Burri u raportua se u plagos nga majmunët e egër në Kam Shan Country Park të Hong Kongut, një majë kodre panoramike e njohur gjithashtu si Kodra e majmunëve, në fund të shkurtit. Testet e kryera nga CHP përcaktuan se pacienti vuan nga virusi B.

Çfarë është virusi B?

I njohur gjithashtu si virusi herpes simiae, virusi B gjendet te majmunët dhe është një sëmundje zoonotike - e transmetuar nga kafshët te njerëzit - si tërbimi ose Trichinella.

Me fjalë të thjeshta, virusi B është versioni i majmunit i herpesit njerëzor: rreth 70 për qind e makakëve mbartin virusin, disa marrin plagë të ngjashme me herpesin e njeriut dhe të tjerët nuk shfaqin simptoma fare.

Por këtu përfundon krahasimi, sepse jashtë strehuesit të tij natyror, virusi B është vdekjeprurës jo vetëm për speciet e tjera si shimpanzetë, por edhe për njerëzit.

Sipas Qendrës për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC) të Shteteve të Bashkuara, virusi gjendet në pështymën, urinën dhe jashtëqitjet e majmunëve makakë të infektuar, me kafshime ose gërvishtje që mund të shkaktojnë transmetim nga kafshët te njeriu.

Por virusi B te njerëzit mbetet jashtëzakonisht i rrallë, me 50 raste të raportuara - nga të cilat 21 fatale - që nga zbulimi në 1932. Për më tepër, vetëm një rast i infeksionit nga njeriu te njeriu është dokumentuar./CNA

Lajmet e fundit nga