LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Osmani, nga Moldavia/ "Nuk kemi plan për takim me presidentin e Serbisë"

1 Qershor 2023, 12:00, Kosova & Bota CNA

Osmani, nga Moldavia/ "Nuk kemi plan për takim me presidentin e

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, nga Samiti i Liderëve Evropianë në Moldavi, ka thënë se nuk ka plan për takim me Presidentin e Serbisë, Aleksandar Vuçiç.

Ajo u shpreh se i takon shefit të diplomacisë evropiane, Josep Borrell, që t’i caktojë takimet për dialogun Kosovë-Serbi.

“Nuk kemi plan që të takohemi me presidentin e Serbisë, siç e dini, dialogu mes Kosovës dhe Serbisë organizohet në Bruksel, i takon z.Borrell që të përcaktojë datën kur ai mendon se është e domossdoshme që të bëjë takime të tilla”, tha ajo.

Më tej Osmani tha që shpreson se liderët evropianë të kërkojnë nga Vuçiçi që të zbatojë premtimet e tij, raporton "Klankosova.tv".

“Ne jemi në favor të dialogut, mirëpo insistojmë që ato për të cilat dakordohemi, edhe të zbatohen. Ju e dini që Vuçiç vazhdimisht ka thënë që nuk do të zbatojë atë për të të cilën ka rënë dakord në Bruksel dhe në Ohër dhe nga ai shpresoj që të gjithë liderët evropianë të kërkojnë që të zbatojë premtimet e tij, e jo të bëjë të kundërtën e asaj që thotë, asaj që nënshkruan dhe asaj për të cilën dakordohet”, u shpreh ajo.

Lajmet e fundit nga