LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Borrell takon Kurtin/ Situata në veri, e rrezikshme dhe e paqëndrueshme

31 Maj 2023, 14:52, Kosova & Bota CNA
Borrell takon Kurtin/ Situata në veri, e rrezikshme dhe e
Foto ilustruese

Kryediplomati i Bashkimit Evropian, Josep Borell, ka takuar kryeministrin e Kosovës, Albin Kurtin, duke e cilësuar situatën aktuale në veri të Kosovës si të rrezikshme dhe të paqëndrueshme.

Ai i ka bërë këto deklarata, pas takimit që e ka zhvilluar me kryeministrin e Kosovës, Albin Kurti, në Bratislavë.

“Kemi nevojë urgjente për ulje të tensioneve dhe zgjidhje mes dialogut, për t’iu kthyer punës drejt zbatimit të Marrëveshjes së arritur”, ka thënë Borrell, duke iu referuar paktit mes Kosovës dhe Serbisë për normalizim të marrëdhënieve.

Palët janë darkorduar për këtë Marrëveshje në shkurt, në Bruksel, ndërsa për aneksin e zbatimit, në mars në Maqedoni të Veriut.

Lajmet e fundit nga