LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

“Serbia i ka përcaktuar vijat e kuqe”/ Vuçeviç: Autoritetet kosovare, fajtore për situatën

31 Maj 2023, 09:50, Kosova & Bota CNA
“Serbia i ka përcaktuar vijat e kuqe”/ Vuçeviç:
Foto ilustruese

Ministri i Mbrojtjes së Serbisë, Millosh Vuçeviç, është shprehur se situata e sigurisë në veri të Kosovës është shumë e rrezikshme.

Sipas tij, fajtore për këtë situatë janë autoritetet kosovare, duke i cilësuar vendimet e tyre si të njëanshme dhe të paligjshme.

Ndër të tjera shtoi se, Serbia i ka përcaktuar vijat e kuqe.

“Ushtria e Serbisë është e gatshme të kryejë çdo detyrë, ndërsa, nga aspekti politik, Serbia e ka përcaktuar se cilat janë vijat e kuqe kur ajo gjendet në një situatë, në të cilën i kërcënohen interesat jetike kombëtare dhe shtetërore. Po flasim për - Zoti na ruajt - skenarë ku dikush vret serbë”, tha Vuçeviç për "Rel"./ CNA.al

Lajmet e fundit nga