LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Berlini i përgjigjet Moskës/ Pritet të mbyllen 4 nga 5 konsullatat ruse në Gjermani

1 Qershor 2023, 09:53, Kosova & Bota CNA

Berlini i përgjigjet Moskës/ Pritet të mbyllen 4 nga 5

Marrëdhëniet ruso-gjermane nuk janë të mira, pasi qeveria gjermane njoftoi të mërkurën se Rusia do të duhet të mbyllë katër nga pesë konsulentët e saj në të gjithë Gjermaninë.

Ky veprim vjen pasi Moska vendosi një kufi për numrin e stafit në ambasadën gjermane dhe organet e lidhura me të në Rusi. Kremlini tha se vetëm 350 diplomatë gjermanë do të mund të qëndrojnë në Rusi.

Zëdhënësi i Ministrisë së Jashtme gjermane, Christofer Burger, u tha gazetarëve në Berlin se masa kishte për qëllim të krijonte një "barazi të personelit dhe strukturave" midis dy vendeve.

Rusia ka konsullata në Bon, Frankfurt, Hamburg, Leipzig dhe Mynih. Burger tha se Rusia do të lejohet të vazhdojë funksionimin e ambasadës në Berlin dhe një konsullate tjetër pas fundit të vitit.

Qeveria ruse kohët e fundit kishte thënë se një kufi i sipërm prej 350 zyrtarësh të qeverisë gjermane, përfshirë ata që punojnë në organet kulturore dhe shkollat, mund të qëndrojnë në Rusi. Burger tha se kjo do të thotë se Gjermania do të duhet të mbyllë konsullatat e saj në Yekaterinburg, Novosibirsk dhe Kaliningrad deri në nëntor. Vetëm ambasada në Moskë dhe konsullata në Shën Petersburg do të mbeten të hapura, shtoi ai.

Burger tha se masa kundërgoditëse e Gjermanisë ishte për të ardhur keq, por shtoi se lufta do të thoshte se nuk kishte më "thjesht asnjë bazë" për aktivitete të shumta dypalëshe midis dy vendeve. “Por është sjellja e palës ruse që na ka sjellë në këtë situatë”.

Burger tha se vendimi i Gjermanisë për të përqendruar stafin e saj të mbetur në ambasadë dhe një konsullatë kyçe do të "ruante praninë diplomatike në Rusi"./ CNA.al

Lajmet e fundit nga