LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Kosova, me shkurtime të furnizimit me energji elektrike

15 Gusht 2022, 16:39, Kosova & Bota CNA
Kosova, me shkurtime të furnizimit me energji elektrike
Foto ilustruese

Qytetarët e Kosovës duket se nuk do të presin dimrin për t’u përballur me krizën e paralajmëruar energjetike.

Kompania për Shpërndarjen e Energjisë Elektrike në Kosovë (KEDS), tha se nga mëngjesi i së hënës hyri në fuqi regjimi i ri i furnizimit sipas të cilit qytetarët do të kenë gjashtë orë drita të pasuara nga dy orë pa to.

KEDS-si tha se nga e hëna Kosova do të furnizohet vetëm nga prodhimi i brendshëm, “në pamundësi financiare për blerjen e energjisë nga jashtë, meqë çmimet në tregjet ndërkombëtare janë rritur shumë”.

Aktualisht termocentralet e Kosovës me qymyr linjit prodhojnë rreth 500 megavat energji elektrike ndërsa kërkesa arrin në rreth 800 syresh.

I pyetur nga Zëri i Amerikës, zëdhënësi i kësaj kompanie, Viktor Buzhala, tha se nuk ka informacion për ndonjë afat kohor se sa do të zgjasë zbatimi i këtij vendimi.

KEDS-i dhe Kompania për Furnizim me Energji Elektrike në Kosovë (KESCO), thanë se vitin e kaluar e kishin përmbyllur me mbi 46 milionë euro humbje për shkak të çmimeve të larta të energjisë në treg.

Ditë më parë autoritetet miratuan masa emergjente që përfshijnë edhe kursimin e energjisë elektrike, pjesa më e madhe e së cilës gjatë dimrit shpenzohet për ngrohje. Por, ekspertë të sistemit energjetik thonë se këto masa janë të dobishme por të pamjaftueshme për të përballuar situatën e krijuar.

Aktualisht në Kosovë rreth 95 për qind e energjisë prodhohet nga dy termocentrale të vjetra dhe vetëm rreth pesë për qind nga burimet e ripërtërishme si dielli, era apo uji./ REL

Lajmet e fundit nga