LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Përfshihet nga flakët një kishë në Egjipt/ Raportohet për të paktën 41 viktima

14 Gusht 2022, 15:21, Kosova & Bota CNA

Përfshihet nga flakët një kishë në Egjipt/ Raportohet

Të paktën 41 vetë humbën jetën dhe 45 u plagosën nga një zjarr brenda një kishe në qytetin egjiptian të Gizës të dielën.

Zjarri i shkaktuar nga një masë elektrike shpërtheu gjatë meshës, ndërsa 5000 njerëz ishin mbledhur në kishën koptike Abu Sifin në lagjen Imbaba, thanë burimet e sigurisë.

Zjarri bllokoi një hyrje të kishës, duke shkaktuar kaos, thanë ata, duke shtuar se shumica e të vdekurve ishin fëmijë.

“Besimtarët po mblidheshin në katin e tretë dhe të katërt, dhe ne pamë tym që vinte nga kati i dytë. Njerëzit nxituan të zbrisnin shkallët dhe pengonin njëri-tjetrin," tha Yasir Munir, një besimtar.

"Më pas dëgjuam një zhurmë, shkëndija dhe zjarr që dilnin nga dritarja", tha ai, duke thënë se ai dhe vajza e tij ishin në katin e parë dhe mundën të shpëtonin.

Giza është qyteti i dytë më i madh i Egjiptit.

"Shpreh ngushëllimet e mia të sinqerta për familjet e viktimave të pafajshme", tha presidenti egjiptian Abdel Fattah al-Sisi në një postim në "Twitter"./ VOA

Lajmet e fundit nga